اخبار

آشنایی و عملکرد مدیریت آموزش و تربیت حوزه بسیج کارگری شهید بقایی

آشنایی و عملکرد مدیریت آموزش و تربیت حوزه بسیج کارگری شهید بقایی
حمید شفعتی
مدیر آموزش و تربیت حوزه بسیج کارگری شهید بقایی
آموزش و تربیت حوزه بسیج کارگری شهید بقائی زیر مجموعه بسیج ناحیه امام علی (ع) سپاه ولیعصر می‌باشد که طبق ساختار سازمانی بسیج متشکل از زیرمجموعه‌های زیر می‌باشد: پایگاه بسیج شهدای فولاد خوزستان، پایگاه بسیج مهندسی و سازندگی، پایگاه بسیج تصفیه خانه فولاد خوزستان، پایگاه بسیج خواهران، پایگاه بسیج فناوری و اطلاعات، پایگاه بسیج فولاد اکسین خوزستان، پایگاه بسیج شهرک‌های صنعتی، پایگاه بسیج شرکت ایده پردازان، پایگاه بسیج پژوهش.

هر کدام از پایگاه‌های عنوان شده مسئول آموزش و تربیتی دارد که به صورت تخصصی نیازهای آموزشی نیروها و رسته‌های زیر مجموعه خود را استخراج کرده و در غالب دوره‌های آموزشی طبق دستورالعمل‌های سپاه، طراحی و تحت نظر آموزش حوزه در تقویم آموزشی سالیانه اجرایی می‌گردد.

یادگیری در امر آموزشی موضوعی است اساسی که اگر اجزاء برنامه آموزشی به درستی در کنار یکدیگر قرار گیرند به شکل صحیح و کارآمد محقق خواهد شد. در همین راستا آموزش و تربیت حوزه شهید بقایی طرحی جدید، به منظور توسعه و افزایش مهارت در رسته‌های تخصصی افراد در تقویم آموزشی خود طراحی نموده است. نیازسنجی، طراحی، برنامه‌ریزی و اجرای برنامه‌های آموزشی در حوزه شهید بقایی بسیج شرکت فولاد خوزستان از سال‌های قبل و بخصوص در سال جاری طراحی و برنامه‌ریزی شده است که به نوبه‌ی خود باعث افزایش توانایی و مهارت افراد در رده‌های تخصصی، خدمتی خود می‌باشد.

در پی فرمایش مقام معظم رهبری در خصوص توجه بیشتر سپاه به بسیج و لزوم ارتقاء سطح آموزش‌ها و عضویت افزایی در میان بسیجیان، ماموریت و ساختار نیروهای مقاومت بسیج دستخوش تحولاتی گردید و با توجه به شرایط جدید عمده گرایش آموزش و تربیت بسیج به سمت آموزش‌های معنوی، معرفتی و بصیرتی و همچنین مقابله با شبهات فکری و اعتقادی و ترویج فرهنگ قرآن و عترت در جامعه و در بین بسیجیان از مهمترین ماموریت‌هایی است که در ساختار جدید متناسب با رویکرد بسیج به عهده آموزش و تربیت قرار گرفته است تا بتوانیم با تربیت انسان مومن، بصیر، مجاهد، فعال، انقلابی و کادرسازی دوباره انقلاب و نیز جریان‌سازی فرهنگی در کشور با هدف غالب شدن رویکرد فرهنگی در تشکل‌های فرهنگی و دینی باعث ایجاد و تغییر رفتار در مخاطبان و فراگیران گردد. یکی از رویکردهای مهم دیگر پرورش مدیران و فرماندهان مکتبی و ولایی (کادرسازی) است تا انشالله بتوانیم قابلیت آن‌ها را در اداره و تشکیلات بسیج افزایش داده و از این قابلیت‌های بالقوه در هر جایی که نیاز باشد استفاده نماییم.

لذا با توجه به مطالب عنوان شده یکی از کارهای مهمی که آموزش می‌بایست به صورت استاندارد و علمی به آن بپردازد نیازسنجی واقعی دوره‌های آموزشی می‌باشد که نیروها از بدو ورودشان به بسیج و بر اساس تخصص و رسته‌ای که در آن فعالیت می‌نمایند را، طراحی و اجرا نمایند.

به همین منظور بسیج حوزه شهید بقایی با استفاده از تکنولوژی‌های نوین آموزشی سعی می‌کند تا شرایطی را فراهم نماید که آموزش‌های خود را به صورت فراگیرتر و با عمق بیشتری عملیاتی نماید. نمونه این کار طراحی و اجرای آموزش‌های مجازی (آنلاین) می‌باشد که در سال جاری با استفاده از شبکه اینترنت و اینترانت شرکت اجرایی نمود.

در پایان جا دارد از مدیریت محترم آموزش و توسعه منابع انسانی و همچنین کارکنان پرتلاش برنامه‌ریزی و اجرای آموزش که در اجرایی نمودن دوره‌های آموزشی یاد شده کمک شایانی کرده‌اند قدردانی نمائیم زیرا اگر همکاری و مساعدت این عزیزان نبود دستیابی به این اهداف میسر نمی­گردید.
۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۱۰:۰۱
تعداد بازدید : ۱۱۸
کد خبر : ۹۷۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید