اخبار

توسعه ظرفیت‌ها و بهینه‌سازی تجهیزات، لازمه دوام و بقای تولید واحدهای صنعتی است

توسعه ظرفیت‌ها و بهینه‌سازی تجهیزات، لازمه دوام و بقای تولید واحدهای صنعتی است
جمشید صیادی مدیر پروژه‌های ناحیه مواد اولیه: توسعه ظرفیت‌ها و بهینه‌سازی تجهیزات، لازمه دوام و بقای تولید واحدهای صنعتی معرفی کرده و تدوین، اجرا و پیگیری اهداف پروژه‌ها و طرح‌های توسعه مرتبط با بخش مواد اولیه که مطابق با استراتژی‌های توسعه شرکت فولاد خوزستان است، را از وظایف این مدیریت دانست.

به همین منظور برای آشنایی بیشتر با واحد پروژه‌های مواد اولیه و عملکرد آن با مدیر این واحد به گفتگو پرداختیم.

جناب مهندس با معرفی خود درباره سوابق تحصیلی و شغلی‌تان توضیح مختصری بفرمایید.

جمشید صیادی هستم لیسانس مهندسی صنایع گرایش تولید صنعتی و بیش از 14 سال است که در جایگاه مدیر پروژه‌های ناحیه مواد اولیه شرکت فولادخوزستان مشغول به خدمت می‌باشم.

لطفاً درباره این واحد، توضیح مختصری ارائه بفرمایید.

مدیریت پروژه‌های ناحیه مواد اولیه از زیرمجموعه‌های معاونت برنامه‌ریزی و توسعه بوده و وظیفه آن اجرا و تحقق  پروژه‌های توسعه مرتبط با بخش مواد اولیه می‌باشد. این پروژه‌ها در نواحی انباشت برداشت، اسکله بندر، آهک، کارخانجات گندله‌سازی یک و دو  سیستم‌های حمل مواد مرتبط آنها واقع می‌باشد. پروژه‌های مواد اولیه ابتدا در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه تعریف و تدوین گردیده و پس از تصویب در قالب برنامه‌های عملیاتی سالیانه به این واحد جهت اجرا ابلاغ می‌گردد.

 این واحد متشکل از چه قسمت‌هایی بوده و چند نفر در آن مشغول به‌کار می باشند؟

مطابق ارکان پروژه، این واحد متشکل از مدیریت کارفرما، دستگاه نظارت و مشاور و مجموعه پیمانکاران اجرایی می‌باشد.

نیروهای مورد نیاز نیز جهت نظارت بر پروژه‌ها از سوی مهندسین پیشگامان فولاد جنوب تامین شده و عملیات اجرایی نیز از طریق  برون سپاری به پیمانکاران انجام می‌گردد. تعداد نیروها در پروژه‌ها  ثابت نبوده و بسته به حجم و تعداد پروژه‌ها تعداد نیروها به 2۰۰ تن نیز می‌رسد.

در شرکت‌های صنعتی واحد پروژه‌های مواد اولیه از چه درجه اهمیتی برخوردار می‌باشد؟

 برای آن‌که واحدهای تولیدی، دوام و بقا داشته باشند، ناگزیر از توسعه ظرفیت‌ها و بهینه‌سازی مداوم تجهیزات می‌باشند. در شرکت  فولاد خوزستان نیز با تکیه بر این مهم، پروژه‌های توسعه به صورت مدون و نظام‌مند در سطح شرکت از جمله  ناحیه مواد اولیه تدوین و اجرا می‌گردد.

لطفا از چگونگی چاره اندیشی برای شرایط تحریم‌‌ها برای ما توضیح بفرمایید.

با اتکا بر حداکثر توان داخلی، تاثیر تحریم‌ها را می‌توان به حداقل رساند. یکی از راهکارها استفاده از شرکت‌های دانش بنیان می‌باشد.

به عنوان مثال در پروژه کاهش غبار به روش مه خشک (dry fog) کانوایر فروش گندله، ما توانستیم با استفاده از شرکت دانش بنیان داخلی این سیستم را بدون نیاز به کارشناس خارجی نصب و راه انداری نموده و موانع این پروژه را که برای اولین بار اجرا می‌شد مرتفع نماییم. نازل‌های این سیستم نیز که از  تکنولوزی خاصی بهره می‌برند هم اکنون از سوی سازندگان داخلی مهندسی معکوس گردیده و اولین نمونه آزمایشی آن نیز ساخته شده است و با ساخت نازل‌های داخلی این پروژه 100 درصد بومی‌سازی شده و می‌توان آن را در سایر نقاط مشابه اجرا نمود.

چه مواردی در تسریع روند کار این واحد تاثیرگذار است؟

اصولاً پیاده‌سازی الگوها و استانداردهای مدیریت پروژه تاثیر بسزایی در تسریع روند کار و اجرای موفقیت آمیز پروژه‌ها دارد. پیاده‌سازی حوزه‌های دانشی مدیریت پروژه بر پایه استاندارد PMBOK خصوصا حوزه‌های دانشی زمان، هزینه، محدوده و کیفیت و نهایتاً یکپارچگی پروژه، منجر به اجرای بدون تاخیر و موفقیت آمیز پروژه‌ها می‌گردد.

واحد پروژه‌های مواد اولیه با چه واحدهایی از شرکت در ارتباط است؟

با مدیریت بخش مواد اولیه بعنوان ذینفع اصلی جهت هماهنگی‌های اجرا در حین تولید و نیز در زمان‌های توقف بیشترین ارتباط را داریم. سایر واحدهایی که پروژه‌های مواد اولیه با آنها در ارتباط است عبارتند از: مهندسی کارخانه، امور قراردادها، کمیسیون معاملات، برنامه‌ریزی و کنترل طرح‌ها، امور محیط زیست، بازرسی و نظارت، معاونت خرید، معاونت مالی و اقتصادی و معاونت نیروی انسانی.

در پروژه مواد اولیه چه طرح هایی اجرا می شوند؟ 

در برنامه عملیاتی سال 1399 پروژه‌های مواد اولیه مجموعا 19 پروژه در قالب چهار طرح بهینه‌سازی، پایداری تولید، توسعه ظرفیت و فن‌آوری، زیست‌محیطی و پشتیبانی تعریف شده که بر اساس فازهای مختلف پروژه، چهار پروژه در مرحله مهندسی، هشت پروژه در مرحله مناقصه و هفت پروژه نیز در مرحله اجرا می‌باشد.

پروژه‌های بهینه‌سازی شامل اسکرین فیلتر کیک گندله‌سازی، پروژه اصلاح و بهینه‌سازی سیستم توزیع  MV/LVآسیاب گندله‌سازی یک، مولتی درایو کردن دیل دک‌های گندله‌سازی، سیستم آنلاین پایش و کنترل دانه‌بندی گندله در دیسک‌ها، سیستم کنترل سطح پالت، ایرسپویتور گندله‌سازی دو، افزایش ظرفیت آسیاب‌های گندله به روش رولرپرس و مهندسی، تامین، نصب و راه اندازی سیستم مخازن ذخیره بنتونیت در واحدهای گندلهسازی بصورت EPC می‌باشد.

طرح پایداری تولید شامل نصب مخزن برای پایداری آهک ارسالی به فولادسازی، پروژه مهندسی، تامین، نصب و راه اندازی سیستم حمل مواد به مگا مدول زمزم 3 می‌باشد.

طرح توسعه ظرفیت و فن‌آوری شامل احداث تیپلر 3 ، توسعه انبارهای انباشت و برداشت و افزایش ظرفیت نوار و نوارنقاله‌های مرتبط می‌باشد.

طرح زیست محیطی و پشتیبانی نیز افزایش ظرفیت فن ۱۹ گندله‌سازی ۲ به همراه غبارگیر الکترو‌استاتیک، اجرای غبارگیر الکترو‌استاتیک برای اسکرین‌های انتهای کوره گندله‌سازی ۲، اجرای دیوار توری اطراف سایت انباشت برداشت و اصلاح شوت‌ها و کاهش غبار  در تاور 18 را شامل می‌شود.

گزارش خبرنگار ما حاکی است، مدیر پروژه‌های مواد اولیه در پایان سخنان خود از معاونت برنامه‌ریزی و توسعه برای ارائه رهنمودهای موثر در راهبری پروژه‌ها، مدیر بخش و سایر همکاران مواد اولیه در مرتفع نمودن موانع و مشکلات مرتبط با سایت و همچنین کارکنان زحمتکش و پرتلاش پروژه  مواد اولیه تشکر و قدردانی نمود.
۱۹ آبان ۱۳۹۹ ۱۱:۰۸
تعداد بازدید : ۳۳۴
کد خبر : ۸۸۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید