اخبار

رونمایی از طراحی نرم افزار جدید در تشکیل بهینه سرباره پفکی در کوره قوس الکتریکی

رونمایی از طراحی نرم افزار جدید در تشکیل بهینه سرباره پفکی در کوره قوس الکتریکی
در روز پایانی پنجمین نمایشگاه و همایش صنعت دیرگداز، از سوی داریوش طهماسبی رییس تعمیرات گرم کوره مقاله ای با عنوان "طراحی نرم افزار به منظور تشکیل بهینه سرباره پفکی در کوره قوس الکتریکی با حضور تا‌مین کنندگان نسوز و فعالان عرصه فولاد کشور ارائه شد.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی، این مقاله که با همکاری علی صدریان زاده رییس واحد تعمیر سرد نسوز کوره و رسول بهمن زیاری کارشناس تولید کارگاه ذوب فولاد خوزستان تهیه شده بود، با استقبال شرکت های فولادی همراه بود و از مجریان آن خواسته شد علاوه بر در اختیار قرار دادن‌ دانش فنی به شرکت های فولادی،‌ نسبت به تجاری سازی نرم افزار اقدام شود.
گفتنی است، این نرم افزار برای اولین بار در ایران طراحی شده و برای فرآیند تولید مذاب در کوره قوس الکتریکی استفاده کاربردی دارد؛ تا پیش از این نیز نرم افزار از سوی شرکت های خارجی طراحی می شد.
داریوش طهماسبی هدف از طراحی نرم افزار را تشکیل بهینه سرباره پفکی دانست و افزود: شارژ ورودی کوره قوس برای فرآیند تولید هر ذوب شامل آهن اسفنجی، قراضه فلزی، کک، اکسیژن، آهک و دولومیت است. برای محاسبه این افزودنی ها، نرم افزاری به نام Foamy slag software مورد استفاده قرار می گرفت؛ که دسترسی به این نرم افزار در داخل کشور به دلیل قیمت بالا امکان پذیر نبود و نویسندگان این مقاله توانسته اند این نرم افزار را بومی نویسی کنند.
طهماسبی با اشاره به قابلیت های دیگر این نرم افزار اظهار داشت: این نرم افزار قادر است، بالانس جرم ورودی ها و خروجی های کوره،  مقدار آهک و دولومیت مورد نیاز را برای تشکیل سرباره پفکی محاسبه کند. مزایای مهم تشکیل سرباره پفکی در کوره قوس شامل کاهش مصرف برق، مصرف الکترود و مصرف مواد نسوز است. علاوه بر این، به دلیل افزایش ضخامت سرباره کف کرده، قوس را پوشش بهتری می دهد و کاهش اتلاف های حرارتی کوره و خوردگی سرباره سیال و اسیدی را به دنبال دارد. 
رییس تعمیرات گرم نسوز ادامه داد: از پیامدهای مثبت اجرای این نرم افزار بومی شده، افزایش عمر نسوز کوره است. به بطوری که،‌ رکورد تعداد ذوب گرفته شده از کوره قوس شماره ۳ در شهریور ماه با تعداد ۷۵۹ ذوب، با مصرف پایین تر از هدف مواد نسوز تعمیر گرم همراه بود.
طهماسبی در پایان تاکید داشت: امیدواریم در ادامه فعالیت ها در گارگروه های مرتبط و با کمک همکاران بتوانیم با کاهش بخشی از توقفات تعمیراتی و کاهش هزینه های تولید در جهت اهداف سازمان گام های موثری برداریم.
۲ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۳۳
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۵۵۴
کد خبر : ۵۰۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید