اخبار

شرکت فولاد خوزستان بستری مناسب برای فعالیت‌های بهینه‌سازی و تحقیقاتی

شرکت فولاد  خوزستان بستری مناسب برای فعالیت‌های بهینه‌سازی و تحقیقاتی
محمدرضا شفیعی، لیسانس مهندسی مکانیک طراحی جامدات دانشگاه شهید چمران اهواز و فوق لیسانس MBA از دانشگاه صنایع و معادن، در بهمن سال 1371 پس از اتمام خدمت مقدس سربازی به استخدام فولاد خوزستان در آمده‌ام. مشاغلی که از بدو استخدام به من محول شده‌اند به شرح زیر می‌باشد: مهندس طراح دفتر طراحی، مدیریت خدمات فنی، کارشناس تکنولوژی تولید مواد اولیه، کارشناس ارشد فن آوری مواد اولیه، سرپرست دفتر برنامه ریزی تولید وتعمیرات بخش مواد اولیه، رییس نت انباشت برداشت و آهک، مدیر فنی طرح فولاد قاینات، مدیر پروژه‌های ناحیه احیا، مشاور مدیر مهندسی کارخانه، رییس واحد تهویه و تبرید از دی ماه 1395 تاکنون.

آیا در این مدت فعالیت خاصی داشته‌اید که مورد تقدیر مسئولین قرار بگیرید؟

شرکت فولاد خوزستان برای افرادی که خواهان انجام فعالیت‌های بهینه‌سازی و تحقیقاتی هستند، بستر بسیار خوبی را فراهم کرده است، به لطف خدا و حمایت‌ها و هدایت‌های مسئولان و همراهی همکاران، با تلاش مضاعفی که داشته‌ام، فعالیت‌های بسیاری در زمینه، بهینه‌سازی، بهبود و مهندسی معکوس به انجام رسانده‌ام، پروژه تحقیقاتی بهینه‌سازی گیر بکس فلندر KZA320، پژوهشگر برگزیده سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی استان خوزستان، پژوهشگر برتر فولاد، ارائه مقاله بهینه‌سازی قطعات در معرض سایش مکانیکی بخش مواد اولیه، ارائه مقاله تغییر طرح تیغه پارو دیسک‌ها گندله‌سازی از کربن فرکس به سرامیک، ارائه مقاله تغییر طرح تیغه پارو دیسک‌ها گندله‌سازی از کربن فرکس به سرامیک، ارائه مقاله افزایش ظرفیت تولید و بهینه‌سازی مصرف انرژی، ارائه 4 مقاله در سمپوزیوم فولاد (اهواز)، ارائه مقاله افزایش ظرفیت تولید واحدهای میدرکس با بهینه‌سازی تجهیزات، ارائه مقاله بهینه‌سازی عملکرد کنترل آلودگی کانوایرهای شارژ آهن اسفنجی به سیلوهای دهگانه، تعداد 9 لوح تقدیر به مناسبت فعالیت‌های کایزنی از سال 1379 لغایت 1386، بخشی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین عناوین این فعالیت‌ها به شرح زیر می‌باشد.

لطفاً فرآیند و فعالیت‌های واحد تهویه و تبرید را برای آگاهی مخاطبین توضیح دهید.

وظیفه اصلی واحد تهویه و تبرید تامین سرمایش و آب گرم مورد نیاز تمامی ساختمان‌های اداری، خدماتی، پست‌های برق، اتاق‌های کنترل، اتاق‌های MCC و سویچ‌گیرها در درون و بیرون شرکت و واحدهای تابعه آن می‌باشد. این مهم توسط 3 دستگاه چیلر تراکمی و 3 دستگاه چیلر جذبی و 140 دستگاه هواساز، 70 دستگاه ایرکاندیشن، 22 دستگاه سردخانه زیر و بالای صفر، حدود 5000 کولرگازی، حدود 280 دستگاه یخساز و 170 دستگاه آبسرکن، 700 دستگاه یخچال و 900 آبگرمکن و 12 دستگاه بویلر و ... صورت می‌گیرد.

از آنجایی که پایداری تولید بخصوص در بخش‌های تولیدی، با حفظ آماده بکاری پست‌های اصلی و فرعی برق،MCC  ها اتاق کنترل‌ها و... در گروه تامین سرمایش مورد نیاز برای تجهیزات برقی طبق استاندارد تعریف شده این تجهیزات می‌باشد. لذا حفظ این وظیفه مهم (تولید و تامین سرمایش مطلوب مورد نیاز هر بخش)، واحد تهویه تبرید را از یک واحد پشتیبان فنی به واحدی در خط مقدم و همگام با تولید و حساسیت بسیار بالا تبدل کرده است.

اهمیت این موضوع در این حد است که اگر آب چیلد تاریستورهای پست اصلی برق برای مدت کمتر از 15 دقیقه به هر دلیلی قطع گردد، تقریبا کل برق پست اصلی قطع و توقف تولید کل یا بخش عمده‌ای از فولاد خوزستان را به دنبال خواهد داشت.

با توجه به مواردی که فرمودید، اینکه حساسیت بالا برای تامین سرمایش واحد تهویه تبرید را در خط مقدم تولید قرار داده است، آیا برای تامین پایدار سرمایش مورد نیاز همکاران و تجهیزات برنامه خاصی هم طراحی و تدارک دیده‌اید؟

در شروع فعالیت در این واحد با توجه به حساسیت بالا و لزوم آماده بکاری کامل تجهیزات، پس از شناسایی نقاط قوت و ضعف واحد، سه برنامه کوتاه، میان و بلند مدت برای بهبود شرایط کاری، حفظ تجهیزات، کاهش هزینه‌ها، افزایش بهره‌وری و ... با همکاری همکاران واحد، تهیه و عملیاتی شده یا در حال عملیاتی شدن می‌باشد.

1 برنامه کوتاه مدت: این برنامه بر روی نحوه انجام تعمیرات و گزارش بازخوردهای آنها جهت استخراج مشکلات با همکاری، همکاران محترم واحد مبنی بر نحوه بهبود اجرای فعالیت‌های تعمیراتی و اثربخشی آنها تاکید و برنامه‌ریزی گردید. کارکنان ملزم به ثبت زمان فعالیت، نفرات مجری، قطعات و اقلام عمومی مصرف شده، ابزار کار مورد استفاده شدند، تا همزمان با کنترل بیشتر بر نرخ مصرف قطعات و اقلام عمومی کیفیت گروه‌های کاری مورد ارزیابی قرار گیرد. بعلاوه همزمان برای هر دو انبار پایکار واحد کاردکس تعریف گردید، تا ورود و خروج قطعات با ثبت اطلاعات قطعات یدکی در احکام کار و کاردکس انبارها بیشتر قابل پیگیری وکنترل باشد.

2 برنامه میان مدت: با توجه به بستر آماده بانک اطلاعات کولرها که توسط همکاران فناوری اطلاعات و ارتباطات تهیه شده بود، جهت ثبت این اطلاعات در سیستم مذکور فرمی طراحی گردید تا در مرحله اول کولرها، سپس به ترتیب اهمیت کلیه تجهیزات برودتی ثبت بانک اطلاعات گردند. (این اطلاعات مشابه اطلاعات فرم M3 تجهیزات واحدهای تولید است)، پس از اتمام ثبت اطلاعات و اجرا شدن برنامه با همکاری واحد فناوری اطلاعات و ارتباطات و همکاران واحد برنامه‌ریزی بخش‌، شناسنامه کاملی از اطلاعات فنی و سابقه تعمیرات تجهیزات تکمیل و در دسترس خواهد بود. بعلاوه شناسنامه روتین هر تجهیز قابل استخراج خواهد گردید.

3 برنامه بلند مدت: عمده مشکل این واحد افزایش ظرفیت کلیه واحدهای شرکت می‌باشد، در نتیجه با افزایش ظرفیت تولید واحدها، بار حرارتی در اتاق‌های سایت مانند: پست‌های برق، اتاق‌های برق، سویچ‌گیرها،MCC ، اتاق‌های هیدرولیک و... افزایش یافته، بدون اینکه تغییری در افزایش ظرفیت تولید سرمای اتاق‌های قبل‌الذکر مطابق افزایش ظرفیت واحد صورت گیرد. لذا اکثر تجهیزات سرمایشی همان تجهیزاتی هستند که در ابتدایی طراحی فولاد خوزستان طراحی و نصب شده‌اند.

برای غلبه بر این مشکل سه طرح جامع به شرح زیر تعریف، تدوین و طراحی و عملیاتی گردید:

1 3 پس از شناسایی مشکلات ایرکاندیشن‌ها برای بهینه‌سازی آنها سه برنامه کاری تعریف گردید.

 الف) ایرکاندیشن‌های که با تعویض کندانسور قابل بازسازی و بهبود راندمان با شرایط کاری مناسب باشد.

ب) ایرکاندیشن‌های که با تعویض اواپراتور یا اواپراتور و کندانسور همزمان قابل بازسازی و بهبود راندمان با شرایط کاری مناسب باشد.

ج) ایرکاندیشن‌های که به دلیل افزایش بار حرارتی ناشی از افزایش ظرفیت پست یا اتاق برق مربوطه نیاز به افزایش ظرفیت و طراحی مجدد دارند.

2 3 مشکل عمده برای هواسازها به شرح زیر شناسایی و استخراج گردید.

1 - اکثر هواسازها موجود دارای عمر مفید حداقل 28 سال می‌باشند.

2 متناسب با افزایش ظرفیت سایت فولادسازی، هواسازها افزایش ظرفیت داده نشده. در نتیجه این افزایش ظرفیت، بار حرارتی در اتاق‌های سایت مانند: پست‌های برق، اتاق‌های برق، سویچ گیرها،MCC ، اتاق‌های هیدرولیک و ... افزایش پیدا کره است.

 با توجه به محدویت تولید آب چیلد، با تغییر هواسازهای فرسوده، می‌توان با تامین همان مقدار آب چیلد موجود حداقل10درصد ظرفیت تولید سرمایش هوا سازها را افزایش داد. به همین منظور پس از شناسایی هواسازها از نظر عملکردی، آنها را در سه دسته به شرح زیر طبقه وبراساس این طبقه‌بندی، اقدام‌های زیر برنامه‌ریزی و عملیاتی یا در حال عملیاتی شدن می‌باشند:

 الف) بحرانی ب) نیاز به تعویض دارد ج) وضعیت مناسبی دارند.

3 -3 برای غلبه بر خرابی بیش از حد کولرهای دو تیکه در فولاد خوزستان با توجه به شرایط خاص این شرکت، کاهش هزینه، بهره‌وری بیشتر و بومی‌سازی کولرهای مورد نیاز، این واحد اقدام به طراحی کولر صنعتی نموده است.

پس از بررسی فنی مشخص گردید، بدلیل محدودیت‌ها موجود در بازار ایران، تفاوتی بین کولرهای که برای سایت صنعتی در فولاد خوزستان خریداری می‌گردد با کولرهای که برای سطح شهرهای استان، استان‌های همجوار و شاید بقیه استان‌های کشور خرید می‌شود وجود ندارد. در صورتی که علاوه بر دمای زیاد اهواز آلودگی‌های محیط تاثیر بسزای در عمر مفید کولرها دارد.

این موضوع دو مشکل عمده را بدنبال داشت:

1.   دمای طراحی محیط برای کارکرد اکثرکولرهای در فولاد خوزستان برابر 48 درجه سانتیگراد (Ambient temperature 48 Centigrade) می‌باشد، درصورتی که حداقل در 4 ماه از سال دمای سایت فولاد خوزستان بخاطر شرایط خاص خیلی بیشتر از این مقدار است. در نتیجه راندمان کولرها در این زمان به شدت کاهش می‌یابد.  

2.   وجود گرد و غبار ناشی از فرآیند تولید باعث گرفتگی فضای بین فین‌ها  (fins)کندانسور می‌گردد، این موضوع خود عامل تشدید کننده‌ای می‌شود تا کم بودن دمای محیط کارکرد کولرها را بخوبی هویدا نماید و نتیجه این دو خرابی زودرس کولرها را به دنبال دارد.

به عنوان سوال آخر، با توجه به اینکه عملیات این واحد تاثیر مستقیم بر روی محیط زیست دارد. آیا اقدام خاصی برای بهبود شرایط کاری و حفظ محیط زیست انجام داده‌اید؟

با توجه به اینکه همه تجهیزات برودتی فولاد خوزستان با گاز R22 کار می‌کند، طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی استفاده از این گاز تا اول سال 2020 مجاز می‌باشد، بعد از این تجهیزاتی که دارای این گاز می‌باشند در صورت خرابی یا باید از رده مصرف خارج شوند یا با گازی سازگار با محیط زیست از آن بهره‌برداری مجدد صورت گیرد. برای صیانت از سرمایه‌های موجود این واحد دو اقدام زیر را از نیمه دوم سال 96 در دستور کار خود قرار داده و عملیاتی کرده است.

1-1- شناسایی کمپرسورهای که توانایی کار با چند گاز را داشته باشند، این اطلاعات تکمیل و پس از ثبت اطلاعات در سیستم MIS برای خریدهای بعدی کمپرسور در صورت موجود بودن در بازار این کمپرسورها باید خریداری شوند.

مزایایی این اقدام: با تعویض کمپرسور و بعضی از المان‌های کنترلی، بعلاوه شستشویی سیکل تجهیز کولرها و ایرکاندیشن‌های موجود، می‌توان اکثر قریب به اتفاق تجهیزات برودتی را مجدداً به چرخه استفاده و بهره‌برداری برگرداند.   

1-2- طراحی و ساخت دستگاه ریکاوری گاز، با این دستگاه می‌توان گاز موجود در سیستم برودتی را که به هر دلیلی نیاز به تعمیر یا تعویض نوع گاز دارد جمع آوری، چربی و رطوبت‌زدایی کرد و گازی خالص در مخزن دستگاه ذخیره نمود. این گاز را می‌توان مجدداً به سیکل تبرید شارژ یا آنرا در مخزنی که به همین منظور تهیه شده است ذخیره و برای استفاده‌های بعدی که مورد نیاز باشد آماده نمود.

 

۱ آبان ۱۳۹۸ ۰۹:۰۰
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۵۵۳
کد خبر : ۵۰۲

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید