اخبار

بر چالش های خود در زمینه مسئولیت های اجتماعی فائق آمدیم

بر چالش های خود در زمینه مسئولیت های اجتماعی فائق آمدیم
مسئولیت های اجتماعی از موضوعات بسیار مطرح و تاثیرگذار در شرکتهای موفق و اصولی جهان است. شرکت های بزرگ در کشورهای توسعه یافته با بهره گیری از روشهای مختلف، مسئولیت های اجتماعی خود را به بهترین نحو انجام می دهند که دلیل اصلی این امر، اهمیت منافع جامعه و محیط پیرامون در راستای رسیدن به اهداف بزرگ و مهم خود است. ایران در زمره کشورهای در حال توسعه قرار دارد و با الگوبرداری درست از اقدامات شرکت های موفق جهان و ترویج آن ها می تواند در بسترسازی مناسب برای پیشرفت شرکت ها و جامعه، گام های موثری بردارد.
برای آنکه در جریان اقدامات شرکت فولاد خوزستان در زمینه اجرای مسئولیت اجتماعی قرار بگیریم، گفت و گویی با علی محمدی مدیرعامل داشته ایم که در ادامه به آن می پردازیم.

فولاد خوزستان به عنوان یکی از اصلی ترین واحدهای تولید فولاد کشور توانسته با انجام مسئولیت های اجتماعی متنوع و کاربردی خود، موفقیت های بزرگی را در سالهای گذشته به دست آورد؛ از جمله مهمترین اقدامات فولاد خوزستان در راستای عمل به مسئولیت های اجتماعی می توان به ساخت ورزشگاه، احداث کمربند سبز و اقدامات فرهنگی دیگر اشاره کرد.
مسئولیت‌های اجتماعی شرکت‌ها از جستارهای مبحث «اخلاق کسب و کار» است که به نقش شرکت‌ها درحوزه اجتماع می‌پردازد. مسئولیت‌ اجتماعی مجموعه وظایف و تعهدات شرکت در جهت حفظ، مراقبت و کمک به جامعه‌ و محیطی است که در آن فعالیت می‌کند. این مسئولیت از ابعاد اقتصادی و مالی فراتر می‌رود و منافاتی با قانون ندارد.
بر خلاف نگاه سنتی به مدیریت و کسب و کار، سازمان‌ها دیگر فقط در مقابل سهامداران‌شان مسئول نیستند و نباید فقط به افزایش سود کوتاه مدت آنان بیندیشند بلکه جامعه نیز یکی از ذی‌نفعان شرکت‌ها محسوب می‌شود. مسئولیت اجتماعی (CSR) یعنی اینکه سازمان‌ها در مقابل جامعه‌ای که در آن فعالیت می‌کنند مسئولند زیرا از منابع انسانی، طبیعی و اقتصادی آن بهره برداری می‌کنند.
مسئولیت اجتماعی شرکت‌ها، به درک تأثیرات اقتصادی، اجتماعی، زیست‌ محیطی و کسب‌ و‌ کار  بر جامعه اشاره دارد. CSR با هدایت و اداره‌ کسب‌ و‌ کار و اقدامات آن به شیوه‌ای اخلاقی و مسئولانه مرتبط است. می‌توان با استفاده‌ و اجرای مؤثر آن، بهره‌وری و سودآوری شرکت را افزایش داد. در واقع CSR یعنی برخورداری از نگرشی مسئولانه و فراتر رفتن از حداقل الزامات قانونی درعین پایبندی به اصول.
اقدامات شرکت فولاد خوزستان در زمینه مسئولیت اجتماعی
مجموعه فولاد خوزستان بعنوان یکی از ‌‌بزرگ‌ ترین تولیدکنندگان فولاد خام در کشور، وظایف گسترده‌ای نسبت به جامعه محلی خود برعهده دارد و خوشبختانه با مدیریت اصولی و بهره‌گیری از کادر مجرب، این واحد توانسته بر تمامی چالش‌های خود در زمینه مسئولیت‌های اجتماعی فائق آید و تاثیرات مثبتی را در حوزه‌های مختلف از خود بر جا بگذارد.
فعالیت‌های انجام‌ شده شرکت فولاد خوزستان در راستای مسئولیت‌های اجتماعی را می‌توان به چندین بخش گوناگون تقسیم کرد؛ اجرای اقدامات زیست محیطی، اجرای فعالیت‌ هایی در زمینه ورزش، آموزش، فرهنگ، درمان، ایجاد خدمات رفاهی برای روستاهای اطراف، افزایش رفاه کارکنان و مناطق محروم، حمایت از بنگاه های اقتصادی کوچک و شرکت های استان و ...
لازم به ذکر است این نکته را اعلام کنم که شرکت فولاد خوزستان در راستای خدمت‌ رسانی در زمینه‌ های فوق اقدام به تأسیس قرارگاه مرکزی محرومیت‌زدایی نموده است.
به‌ دنبال تحقق افزایش رفاه عمومی،
مقوله رفاه جامعه از اصلی‌ترین مصادیق مسئولیت‌های اجتماعی است که به بخش‌های گوناگونی تقسیم می‌شود، در این بین کمک‌های عام‌المنفعه و همکاری با موسسات خیریه در راستای افزایش رفاه عمومی جامعه از مهم‌ ترین آن‌هاست و اقدامات انجام شده شامل کمک به مراکز فرهنگی و حوزه‌های علمیه، مساجد و پایگاه‌های مقاومت بسیج با تمرکز بر تقویت ارزش‌های فرهنگی به‌ ویژه در روستاهای همجوار با شرکت و همچنین مشارکت در امر ورزش همگانی و قهرمانی و همچنین تربیت آینده سازان و علاقمندان به ورزش در آکادمی باشگاه فرهنگی ورزشی فولاد خوزستان است. از دیگـر فعالیت‌های انجام شده در این راستا می‌توان به انجام تکالیف قانونی شامل پرداخت مالیات عملکرد، مالیات بر ارزش‌افزوده و مالیات حقوق و عوارض زیست‌ محیطی اشاره کرد. ساخت ورزشگاه ۳۰ هزار نفری شهدای فولاد با تجهیزات مدرن ورزشی در استان خوزستان را می‌توان ‌‌بزرگ‌ ترین دستاورد مسئولیت‌های اجتماعی این شرکت برشمرد.
از دیگر اقدامات انجام شده، می‌توان به احداث مسجد، حسینیه و درمانگاه پزشکی در منطقه محروم قلعه‌ چنعان اشاره کرد. همچنین آموزش و تحصیل همواره یکی از مهم‌ ترین دغدغه‌های مناطق محروم به‌شمار می‌رود که در راستای پاسخ به این نیاز اساسی شرکت فولاد خوزستان اقدام به اختصاص زمین برای ساخت مدرسه در منطقه قلعه‌ چنعان کرد و امید می‌رود با تکمیل آن، گامی موثر در راستای تعلیم و تربیت کشور برداشته شود. گفتنی است در آغاز سال تحصیلی نیز اقلام آموزشی، لوازم التحریر و همچنین بازسازی مدارس از سوی این شرکت انجام شد. تهیه بسته‌ هایی شامل کمک‌های نقدی و غیرنقدی حمایتی و توزیع‌ آن ها در طول سال میان ساکنان روستاهای اطراف و مناطق محروم از دیگر اقدامات موثر در تامین معیشت مردم کم‌ بضاعت است که از سوی این شرکت دنبال می‌شود.
از دیگر حوزه‌ های مربوط به مسئولیت‌های اجتماعی ترغیب و تشویق کارکنان به انجام فعالیت‌های خیریه و عام‌المنفعه است که از جمله‌ آن ها می‌توان به رویکرد مشارکتی کارکنان در فعالیت‌های اجتماعی اشاره کرد. در راستای انجام این مهم، کارکنان شرکت فولاد خوزستان با حضور در فعالیت‌های گوناگون توانستند پاسخ مناسبی به این مسئولیت‌ها بدهند. از جمله این فعالیت‌ها می‌توان به مشارکت کارکنان در اهدای خون، مشارکت در فعالیت‌های استانی از جمله امدادرسانی به ساکنان مناطق سیل‌زده در سال جاری، مشارکت ۳۶۰۰ تن در نهاد بسیج و ۶۰۰ تن در امر بازسازی عتبات عالیات اشاره کرد. اقدامات یاد شده تمامی فعالیت‌ های کارکنان این واحد نبوده و مشارکت ۶۰۰ تن از‌ آن ها در طرح اکرام ایتام را نیز می‌ توان از جمله فعالیت‌ های دیگر‌ آن ها در این راستا دانست.
بیان این نکته ضروری است که در حوزه فرهنگی نیز این شرکت در مناطق محروم اقدامات موثری شامل: برگزاری جشن ها و مراسم های مذهبی و همچنین تبلیغات محیطی، پخت و توزیع غذا و استقرار ایستگاه های صلواتی را در دستور کار خود قرار داده است. گفتنی است در حادثه سیلاب سالجاری فولاد خوزستان علیرغم حضور مستمر و تامین تمامی اقلام مورد نیاز شهروندان، بیش از ۲۸۰ میلیارد ریال در این خصوص هزینه نمود.
محیط‌ زیست یکی از مهم‌ ترین پارامترهای مسئولیت‌ های اجتماعی است که در راستای حفظ و نگه‌ داری آن، شرکت فولاد خوزستان اقدام به احداث کمربند فضای سبز داخل و نواحی اطراف شرکت با مساحتی افزون بر ۵۰۰ هکتار کرده است. به‌ منظور حراست از این موهبت الهی، مجموعه فولاد اقدام به محافظت از منابع طبیعی با انجام پروژه‌های بهره‌وری و راه‌اندازی انرژی‌های تجدیدپذیر و پاک، مدیریت و بازیافت زباله و پسماند و بهینه‌سازی مصرف سوخت کرده که تاثیرات چشمگیر این اقدامات در سال‌های آینده نمایان خواهد شد.
همچنین شرکت فولاد خوزستان با بهره‌ گیری از نیروهای مجرب توانسته اقدامات موثری را در زمینه مدیریت پساب‌ها و منابع آبی و نیز جلوگیری از آلودگی هوا انجام دهد. این شرکت سعی دارد با بازگردانی و بازیافت ضایعات خروجی علاوه بر کاهش آلودگی‌ های زیست‌ محیطی، موجبات جلوگیری از هدر رفت سرمایه‌ های داخلی را نیز فراهم کند.
پاسخگویی به نظارت و حضور مردم و نهادهای علمی یکی دیگر از مصادیق مسئولیت‌های اجتماعی به‌شمار می‌رود و شرکت فولاد خوزستان در راستای انجام این مهم، موفق به میزبانی از میهمانان زیادی در بازدیدهای عمومی، آموزشی، دانشگاه ها و مسئولان عالی رتبه کشوری و استانی شده است.
۱ آبان ۱۳۹۸ ۱۴:۴۹
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۳۷۷
کد خبر : ۵۰۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید