اخبار

پنجمین نمایشگاه صنعت دیرگداز افتتاح شد

پنجمین نمایشگاه صنعت دیرگداز افتتاح شد
پنجمین نمایشگاه و همایش صنعت دیرگداز با حضور معاون وزیر صمت افتتاح شد
به گزارش خبرنگار روابط عمومی، پنجمین نمایشگاه و همایش صنعت دیرگداز با حضور خداداد غریب پور معاون وزیر صمت و رییس هیات عامل ایمیدرو و مشارکت فعال شرکت های فولادی، معدنی و صنایع نسوز ۳۰ مهرماه ۹۸ در هتل المپیک افتتاح‌ شد.
 رییس هیات عامل سازمان ایمیدرو خصوصی بودن نسوز را نقطه عطف این صنعت دانست و افزود: دولت از ابتدا به دنبال خصوصی سازی صنایع بزرگ بود، اما در نسوز اتفاق بی نظیری رخ داده و آن هم پیشرو بودن صنعت نسوز در این حوزه است؛ به طوری که امروز صدرصد آن به صورت خصوصی اداره می شود.
غریب پور شرکت های فولادی را بزرگ ترین مشتریان نسوز نام برد و تاکید داشت: بازار داخلی برای رقابت و عرضه محصولات نسوز مهیاست و علاوه بر شرکت‌های فولادی، نفت و پتروشیمی از مشتریان همیشگی این صنعت به شمار می آیند. برای اینکه توان تولید کننده داخلی را تقویت کنیم،‌ تعرفه واردات مواد اولیه نسوز را به کف رساندیم.
رییس هیات عامل ایمیدرو از بهره مندی صنعت نسوز در طرح فعال سازی معادن کوچک خبر داد و گفت: معادن کوچک بخشی از خوراک واحدهای تولیدی نسوز را تامین می کنند. قرار است جلسه ای با انجمن صنعت نسوز برگزار شود که هدف آن رونق ۷۰ واحد تولیدی این صنعت است که مواد اولیه آن از معادن کوچک تامین شود.
وی با اشاره به فعالیت ۷۹ واحد تولیدی نسوز کشور گفت: این تعداد واحد سالانه ۵۰۰ هزار تن محصول تولید می کنند که جای خرسندی دارد و امیدواریم با تامین مواد اولیه، ارتباط این حوزه با بخش تولید نسوز تقویت شود.
غریب پور خاطرنشان کرد: در شرایط فعلی و با توجه به طرح های عمرانی و ساخت و ساز، فقط ۶۰ تا ۷۰ درصد ظرفیت کارخانه های سیمان فعال است که این امر یکی از دلایل کامل نبودن ظرفیت تولید در صنعت نسوز است.
معاون وزیر صمت در ادامه به برنامه اکتشاف در این حوزه اشاره کرد و گفت: در اکتشافات به مواد اولیه این صنعت شامل دولومیت، منیزیت، بوکسیت و ... نیز توجه می شود.
رییس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر اینکه در ایمیدرو تمرکز بر حمایت بخش خصوصی است، اظهار داشت: ۱۸ طرح تحقیقاتی نیاز محور با همکاری دانشگاه ها،‌ جهاد دانشگاهی و مراکز علمی در حال اجرا داریم؛ همچنین سازمان ایمیدرو ۵۰ درصد بودجه تحقیقات و ۶۰ درصد بودجه آموزشی را افزایش داده است.
پیش از سخنان معاون‌ وزیر صمت،‌ علی حسین زاویه دبیر انجمن صنفی کارفرمایی صنعت مواد نسوز از کاربرد فراگیر نسوز سخن گفت و اظهار داشت: نسوز تنها صنعتی است که در صنایع فلزات، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی کاربرد دارد. 
زاویه مهم‌ترین مشکل صنعت نسوز را  تامین مواد اولیه دانست و گفت: مهم‌ترین مشکل این صنعت تهیه مواد اولیه است، از دولت انتظار داریم در تامین مواد اولیه به این صنعت کمک کند. البته در چنین شرایطی هیچ گاه تامین نسوز صنایع مختلف به ویژه فولادسازی را قطع نکردیم.
پنجمین نمایشگاه و همایش صنعت نسوز از ۲۹ مهرماه به مدت سه روز و با حمایت مستقیم شرکت فولاد خوزستان در هتل المپیک تهران در حال برگزاری است.
در این نمایشگاه آخرین دستاورد‌های صنعت نسوز به نمایش گذاشته شده است تا فعالان این عرصه، با به روز ترین فن آوری ها در این حوزه آشنا شوند. علاوه بر فعالان داخلی، سه شرکت خارجی از کشور‌های چین، هند و یک شرکت چندملیتی در این نمایشگاه حضور دارند.

354

4  

۳۰ مهر ۱۳۹۸ ۲۲:۵۲
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۳۹۰
کد خبر : ۴۹۴

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید