اخبار

همایش بزرگ زنان عاشورایی ویژه بانوان فولاد خوزستان

همایش بزرگ زنان عاشورایی ویژه بانوان فولاد خوزستان
همزمان با فرا رسیدن هفته دفاع مقدس و سالروز حادثه تروریستی اهواز همایش بزرگ زنان عاشورایی ویژه بانوان فولاد خوزستان برگزار شد.
به گزارش خبرنگار روابط عمومی، این مراسم روز یکشنبه ۳۱ شهریور ۹۸، با حضور حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک کارشناس صدا و سیما در امور خانواده و استاد حوزه و دانشگاه از تهران، مادر شهیدان حقیقی، جمشید عادلی مقدم معاون منابع انسانی و امور اجتماعی، حسن مقدمی فرمانده حوزه مقاومت بسیج شهید بقایی و جمعی از مسئولان و بانوان شاغل فولاد خوزستان در تالار طوبی، واقع در فرهنگسرای دویست ‌دستگاه انجام شد.
حجت الاسلام و المسلمین علی سرلک، سخنران این مراسم، اظهار داشت: همه ما برای مشاهده جمال خدا به این دنیا آمده‌ایم؛ انبیا، اولیا، امامان و عاشورا و تمام اتفاق‌هایی که در دنیا رخ می‌دهد، برای این است که ما جمال خداوند را به نظاره بنشینیم. آن جلوه‌ای که می‌تواند خدا را برای ما آشکار کند، خانواده است و هیچ بنایی محبوب‌تر از خانواده نیست؛ چیزی که در دنیای امروز بسیار دست‌کم گرفته شده است.
وی در تعریفی دیگر اذعان داشت: خانواده یعنی سکوی بلند جلوه‌ی تماشای خدا؛ اگر حضرت امام حسین (ع) توانست این حماسه بزرگ را در کربلا رقم بزند، در گام اول خانواده و خیمه‌گاه خوبی داشت و برای اعضای خانواده خود پدر، برادر و همسر خوبی بود.
سرلک درباره تعریف حجاب گفت: حجاب برای این است که مردها بدانند برای رسیدن به زن‌ها باید هزینه اجتماعی و اقتصادی کنند. حجاب یعنی زن در ساحت بالایی است که نباید در دسترس باشد، اگر در دسترس بود، انسان فرصت تماشای خدا از رهگذر خانواده را از دست خواهد داد. حفظ حجاب همانند خواندن نماز شب و خوردن لقمه حلال کاری دشوار است که این کار از دل مراقبه‌ها برمی‌خیزد و خداوند این سختی‌ها را برای آزمایش انسان قرار داده است.
وی با اشاره به نام همایش اظهار داشت: نام این همایش، این معنی را دارد که چشم و نگاهی در ما ایجاد کند که حقیقت عاشورا دیده شود. اگر سخن از زنان عاشورایی است، یعنی سخن از یک فهم، بصیرت و بردباری داشتنی است که بتواند تاریخ ساز باشد.
وی در پایان سخنان خود گفت: ما چه زن یا مرد باشیم، راه عاشورایی شدن، نخستین سنگر آن حفظ کیان خانواده است. مادران شهدا با چه ایثار و از خودگذشتگی فرزندان خود را در این راه تقدیم کردند. در کلامی دیگر برای عاشورایی شدن باید تا خدا رفت.
در ادامه مراسم مادر شهیدان حقیقی در سخنان خود اظهار داشت: عاشورایی شدن نیاز به الگو و راهنما دارد به این خاطر که راهی بسیار پر پیچ و خم و پرخطر است. بزرگترین الگو برای ما حضرت زینب (س) است.
وی در بیان چند ویژگی از زندگی حضرت زینب کبری (س) گفت: بزرگترین خصوصیت اخلاقی آن حضرت ولایت‌پذیری محض ایشان بود. از خصوصیت دیگر اخلاقی آن حضرت که برای زنان و مردان می‌تواند الگو باشد، صبر و بصیرت اوست. ایشان با وجود داغ بسیاری که در یک نیم‌روز دید، هیچ‌گاه نماز خود را ترک ننمود. در شام عاشورا پس از جمع آوری بچه‌ها از صحرا، نماز شب خود را نشسته اقامه نمود. خصوصیت دیگر ایشان، ایستادگی و مقاومت در برابر دشمن بود.  
وی در ادامه گفت: خطبه‌های حضرت زینب (س) به دو بخش تقسیم می‌شوند، بخش اول برای کوفیانی بود که حضرت را می‌شناختند ولی به دلیل نبود بصیرت و ترس از کشته شدن، باعث بوجود آمدن حادثه‌ کربلا شده بودند. بخش دوم برای اهالی شام بود که معاویه با تبلیغ نادرست، خود را جانشین پیامبر و اهل بیت ابا عبداالله (ع) را خارجی معرفی نموده بود. خطبه‌های حضرت زینب (ع) و امام زین العابدین (ع) باعث شد همسر یزید در کاخ وی نخستین مجلس عزای ابا عبدالله (ع) را برپا نماید.
مادر شهیدان حقیقی با اشاره به امتحان الهی برای تمامی افراد جامعه گفت: زمانی ما می‌گفتیم که ای حسین ما نبودیم که در کربلا تو را یاری نماییم، همان‌گونه که خداوند همه را مورد امتحان قرار می‌دهد، ما را نیز مورد امتحان قرار داد و کربلای بزرگ خوزستان و ایران را برای ما بوجود آورد. 
وی خطاب به حاضران در مراسم افزود: حواسمان باشد، زیبایی‌های دنیا ما را از مسیر اصلی دور نکند. برخی می گویند شهدا رفته‌اند اما در جواب باید گفت که شهدا نرفته‌اند، این زمانه بود که ما را از مسیر شهدا جدا نمود. خون شهدا در اقیانوس کربلا جاری شد و کربلای ایران نیز در امتداد آن قرار گرفت. اکنون شما عزیزان باید همچون رود، در امتداد خون شهدا مراقب باشید و از مسیر منحرف نشوید.
مادر شهیدان حقیقی ادامه داد: بسیاری به ما می‌گویند که جنگ برای چه بود؟ الان چطور شد؟ در جواب آنها باید گفت همین که در نیمه شب در خانه شما شکسته نشده، مردان شما را دست بسته بیرون نمی‌برند و ناموس زن ایرانی هتک نمی‌شود، کم چیزی نیست. این گونه صحبت‌ها از روی بی‌بصیرتی است.
وی افزود: ما مجبور بودیم برای بدست آوردن سرمایه بزرگی به ‌نام معنویت و اسلام هزینه بالایی در حد تقدیم فرزندان خود بدهیم. مادران شهدا این کار را انجام دادند و ان شاءالله که همه عزیزان روز قیامت در محضر حضرت فاطمه زهرا (س) رو سفید باشند.
این گزارش حاکی است، ادامه مراسم با مداحی حسن صفری در مدح و مرثیه واقعه عاشورا و حضرت زینب (س) همراه بود و در پایان نیز به ۵ تن از بانوان حاضر در مراسم به قید قرعه کمک هزینه سفر به مشهد مقدس اهدا شد.

 

3564

54654354564

۱ مهر ۱۳۹۸ ۱۷:۳۳
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۶۵۷
کد خبر : ۴۷۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید