اخبار

شکستن رکورد تولید در سایه رشد راندمان

شکستن رکورد تولید در سایه رشد راندمان
محمود لندی
مدیر بخش فولاد‌سازی شرکت فولاد خوزستان

در دنیای امروز موضوعاتی مانند تولید و راه‌های افزایش کمیت محصولات در کنار حفظ کیفیت، بسیار اهمیت داشته و وارد فضای رقابتی شدیدی شده است؛ به ‌نحوی که هر شرکت موفقی سعی دارد تا با کاهش اتلاف انرژی و افزایش بازده، میزان تولید را افزایش و میزان هدر رفت سرمایه خود را کاهش دهد. کشورهای توسعه ‌یافته با انجام اقدامات و اتخاذ تمهیدات خاصی در راستای افزایش بهره‌وری، موفق به بهبود عملکرد و نهایتاً افزایش تولید و سودآوری برای واحدهای تولیدی و صنعتی خود شده‌اند. افزایش بهره‌وری از الزامات هر واحد تولیدی و صنعتی به‌شمار رفته و باید با انجام اقدامات موثر در این راستا، علاوه بر ارتقای تولید واحدهای صنعتی، شاهد کاهش هزینه‌ها و بهبود مصارف نیز باشیم. لزوم تشکیل کمیته‌های ویژه در واحدهای تولیدی مانند واحدهای کنترل کیفی در راستای افزایش راندمان کاری، پیشرفت‌های شرکت فولاد خوزستان در سال جاری و مقاطع زمانی گذشته، حاصل تلاش‌های این واحد در راستای بهره‌وری و افزایش سطح آن است.

در هر سازمان و شرکت تولیدی مسئله‌ای وجود دارد که مزیت رقابتی سازمان را ارتقا خواهد داد؛ این موضوع مهم و حیاتی در راستای بقا و پیشرفت واحدهای تولیدی بوده، بنابراین ایجاد بهره‌وری به مفهوم به‌کار‌گرفتن و هماهنگ‌کردن منابع موجود در سازمان است. بهبود موثر بهره‌وری در کنار سایر الزامات سازمان‌ها از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است؛ به‌نحوی که هر شرکت تولیدی با اجرای صحیح مدیریت بر منابع می‌تواند این موضوع را به‌صورت نهادینه شده و هدفمند ارتقا و گسترش دهد.

در شرکت فولاد خوزستان سازوکارهای عملی جهت نهادینه‌کردن بهره‌وری در سطح شرکت از سال‌های ابتدای راه‌اندازی تولید، پایه‌گذاری شده است. نگاه اصلی مسئولان نیز در مقوله بهره‌وری در واقع با هدف مدیریت بهتر منابع مالی، تجهیزات، مواد و امکانات بر اساس ایجاد تفکر خلاق در سطوح مختلف سازمان شکل گرفت. بنابراین سعی شد تا با مدیریت بر فکر و دانش کارکنان و به‌کارگیری و جهت‌دهی آن‌ها، گستره وسیعی از ویژگی‌های عملکردی منافع فوق بهبود یابد. به‌طور مثال با استقرار نظام به‌پویی (پیشنهادات تمامی کارکنان، گروه‌های QC و کمیته‌ها و پروژه‌های بهبود) و همچنین نظام‌های دانشی مانند مدیریت کیفیت، مدیریت تکنولوژی، مدیریت دانش و ... در سازمان، عملاً بهره‌وری در تمام سطوح کشور گسترده و در مسیرهای پیشرفت خود هدایت شده است.

 

بهره‌وری، گامی در راستای اقتصادی‌سازی

اهمیت موضوع افزایش بهره‌وری به‌ویژه در بخش‌های تولید در کنار تاکید بر گستردگی این مقوله، حتی در سایر بخش‌های پشتیبانی مانند تامین، فروش و برنامه‌ریزی و ... بسیار مورد توجه قرار دارد. باید اذعان داشت که در همه بخش‌های تولیدی به فراخور ماموریت آن واحد، در قالب سیستم‌ها و نظام‌های ذکر شده، فعالیت‌های بسیار مفید و موثری در جهت استفاده از منابع و ارتقا کمی و کیفی تولید صورت گرفته است. به‌نحوی که در این راستا عواید بسیار زیاد ناشی از کاهش هزینه‌ها یا بهبود مصارف حاصل شد؛ به‌طور مثال در بخش فولادسازی دیدگاه فعال‌سازی تفکر تیمی (WITها، QCها و پیشنهادات و ...) در همه قسمت‌ها و بخش‌ها جاری شده است. از دیگر نمونه‌های بارز این امر، می‌توان به انجام پروژه‌هایی در کارگروه ذوب اشاره کرد که صرفه‌جویی بسیار هنگفتی را در سال، عاید فولاد خوزستان می‌کند. از نمونه‌های آن می‌توان به پروژه سیستم خنک‌کننده آب و هوا، الکترود گرافیتی کوره، جایگزینی الکترود درب سرباره با اسلب، نصب سیستم الکترود مسی آبگرد درب سرباره و ... اشاره کرد. همچنین در فولادریزی، پروژه کاهش توقفات، تغییر سایز قالب بیلت‌ها و تعویض قالب و افزایش سرعت خطوط ماشین‌های بیلت و ... که عملاً در جهت افزایش راندمان ماشین‌های ریخته‌گری تاثیر قابل توجهی بر تولید فولاد خوزستان دارند نیز مطرح شده است.

مقوله بهره‌وری از طریق به‌کارگیری و هماهنگ‌سازی منابع موجود در فولاد خوزستان قابل انجام است. علاوه بر پروژه‌های مذکور، اقدامات کمیته‌های بهبود در جهت کاهش ضایعات فرآیند و در نتیجه کاهش هزینه‌ها، سود بیشتری عاید شرکت شده که با به‌سازی اقدامات بهبود فرآیندی، مصارف مواد و ... توسط کمیته‌های بهبود، هزینه‌ها کاهش خواهند یافت. کمیته‌هایی از قبیل: کاهش مصارف نسوز کوره‌ها، پاتیل و تاندیش، الکترود گرافیتی کوره، قطع سکانس، عملیات PCS و ... از این نوع به‌شمار می‌روند.

 

افزایش راندمان در راستای تحقق افزایش بهره‌وری

 

در مجموع کل فعالیت‌های ذکرشده به‌همراه اقداماتی که در سایر بخش‌های شرکت صورت گرفته است، سبب شد تا روند رو به رشد تولید شمش شرکت در طی سال‌های گذشته به بیش از 3765000 تن شمش بلوم، بیلت و اسلب در سال 96 برسد که با همت کارکنان فولاد خوزستان تا پایان سال 97 از این میزان نیز عبور خواهد کرد.

بحث بهره‌وری جدا از اقدامات توسعه‌ای و افزایش ظرفیت نبوده و اینگونه نیست که در زمان مشخصی در شرکت اقدام به بهره‌وری شده باشد و بتوان گفت که از آن تاریخ به بعد میزان تولید چقدر افزایش خواهد داشت. در واقع بهره‌وری در تمام ارکان سازمان جاری و در حال پیگیری است؛ به‌طور مثال در مورد موضوعی خاص مثل پروژه افزایش سرعت خطوط ریخته‌گری بیلت‌ها می‌توان ذکر کرد که با اجرای این طرح تا حدود 15 درصد راندمان عملیات و تولید افزایش خواهد یافت. ضمن اینکه ابعاد بهره‌وری فقط در افزایش تولید خلاصه نشده و همان‌طور که قبلاً نیز گفته شد اقدامات کاهش هزینه‌ای و راندمان تجهیزات و مصارف مواد و ... ، تاثیر به‌سزایی بر بهره‌وری و سودآوری سازمان دارد.

در ابتدا باید مشخص کرد که سقف ظرفیت تولید یک شرکت بر اساس چه شاخص‌ها و پارامترهایی تعیین و اساساً چه پیش‌فرض‌های در نظرگرفته شده و در تحقق ظرفیت چه مواردی وجود دارند. بنابراین در گام نخست جهت رسیدن به ظرفیت واقعی، باید این نکات محقق شوند:

·         نحوه تامین قطعات و مواد اولیه و مصرفی، کیفیت و کمیت آن‌ها از اهم مسائل به‌شمار می‌روند.

·         تناسب تکنولوژی و تجهیزات با ظرفیت تعریف شده رعایت شده باشد که در این صورت است که شاخص‌های کلیدی هر فرآیندی (با توجه به تکنولوژی به‌کار رفته) قابل تعیین خواهد بود.

·         نیروی انسانی متخصص و آموزش‌دیده متناسب با نیاز فرآیندها جذب و به‌کارگیری شود.

·         در نهایت نیز با تدوین صحیح روش‌ها و فرآیندها و هدایت آن‌ها از طریق نظام‌های مختلف مدیریتی و به‌کارگیری دستورالعمل‌های عملیاتی و گروه‌های کایزنی (WIT-QC ، پیشنهادات و ...)، می‌توان ظرفیت واقعی هر شرکتی را محقق کرد.

البته ذکر این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که در شرکتی مثل فولاد خوزستان، انجام توسعه متوازن و متناسب بین‌ بخش‌های مختلف تولید و پشتیبانی و همچنین تامین زیرساخت‌های اساسی از پیش‌نیازهای اساسی تحقق ظرفیت به‌شمار می‌روند.

 

پیش‌بینی عملکرد فولاد خوزستان

 

بدیهی است که بیشترین مزایا و طبیعتاً سود ناشی از افزایش تولید، زمانی محقق خواهد شد که این افزایش تولید از طریق بهره‌وری و بهینه‌سازی شاخص‌های مرتبط با تولید و هزینه‌های سازمان حاصل شود. بنابراین افزایش تولید بدون توجه به بهره‌وری سازمان، سود حداکثری را نمی‌تواند نصیب سازمان کند. با توجه به نکات فوق افزایش تولید بهینه، ارزش شاخص‌های مالی سازمان را ارتقا داده و در نهایت اعتبار و جایگاه سازمان به مراتب بالاتری خواهد رسید.

مثال‌هایی از اقدامات در راستای افزایش بهره‌وری موثر در بخش فولادسازی گفته شد که تعدادی از آن‌ها باعث صرفه‌جویی میلیاردها تومان در هزینه‌ها و مصارف نیز شده است؛ بنابراین می‌توان با اطمینان بیشتری بر افزایش سوددهی و شاخص‌های مالی سازمان تاکید کرد. البته در راستای افزایش تولید نیز با نگاه بهره‌ورانه به تمام تلاش‌های همکاران در بخش‌های تولیدی شرکت، امکان ثبت رکورد تولید بالاتر از سال گذشته دور از انتظار نخواهد بود. امید می‌رود که با مورد توجه قرار دادن موضوع بهره‌وری و نیز استفاده از نیروی کاری و مدیریت اصولی، شاهد ادامه این روند و نتایج درخشان در تمامی واحدهای تولیدی و صنعتی کشور باشیم.

 


۲۶ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۱۵
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۱,۰۱۹
کد خبر : ۳۲۰

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید