اخبار

اعطای تندیس زرین صادر کننده‌ی نمونه غیرنفتی استان به فولاد خوزستان

اعطای تندیس زرین صادر کننده‌ی نمونه غیرنفتی استان به فولاد خوزستان
شعار همایش صادرات؛ محور توسعه ی پایدار
مکان: سالن اجتماعات سازمان صنعت،معدن و تجارت خوزستان
هم اکنون/چهارشنبه 14آذر 97
💫 در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات در استان خوزستان انجام شد؛
💫 اعطای تندیس زرین صادر کننده‌ی نمونه غیرنفتی استان به فولاد خوزستان
🔸فولاد خوزستان در بیست و دومین همایش روز ملی صادرات، تندیس زرین و لوح تقدیر صادرکننده نمونه غیرنفتی استان خوزستان را در سال ۱۳۹۷ دریافت نمود.
🔸این همایش با شعار صادرات، محور توسعه پایدار، روز چهارشنبه ۱۴ آذرماه ۹۷ در سالن اجتماعات سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان با حضور محمدرضا مودودی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، سید جواد زمانی، معاون امور استانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان ، امیر حسین نظری، سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان و جمعی از صنعتگران، تجار و بازرگانان استان خوزستان برگزار شد.
🔸به گزارش خبرنگار روابط عمومی، امیر حسین نظری سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان ضمن خیرمقدم به میهمانان در این همایش گفت: امروز صادرات از اهمیت خاصی برخوردار می باشد؛ کشور عراق یک بازار مناسب برای صادرات است؛ اما مرزهای خوزستان با مشکلاتی برای صادرات مواجه می باشد و باید نگاه ملی برای رفع این مشکلات داشته باشیم.
نظری افزود: زیرساخت های قوی در مرزهای خوزستان برای انجام صادرات وجود ندارد و صادرکنندگان از این شرایط خسته شده اند.
وی ادامه داد: برای رفع مشکلات در مرزهای خوزستان نیاز به اعتبارات ملی است و باید مشکلات صادرات در کشورهای مقصد نیز برطرف شود.
سرپرست سازمان صنعت، معدن و تجارت خوزستان افزود: با حل مشکل صادرات در خوزستان شاهد تحول در اقتصاد کشور خواهیم بود.
🔸در ادامه همایش محمد رضا مودودی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران گفت: اگر مگاپروژه‌هایی مثل پتروشیمی و فولاد در کشور ایجاد نشده بود، امروز ۲۰ میلیارد دلار صادرات در این زمینه نداشتیم.
وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت به منظور افزایش میزان صادرات، دو رویکرد را در دستور کار دارد که یکی از آنها افزایش قدرت شرکت های تولیدی به منظور افزایش صادرات است.
مودودی تصریح کرد: تعهد سپاری ارزی محدودیتی برای توسعه صادرات نیست و همه ما باید در بحث تعهدسپاری این را بدانیم که اگر ارز به چرخه اقتصاد بازنگردد، ما برای تولید دچار مشکل خواهیم شد. همچنین برای تامین مواد اولیه‌ که از خارج کشور وارد می‌شود، از محل همین ارزهایی که از طریق صادرات بدست می آید، استفاده می‌ گردد.
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: برای افزایش صادرات باید ارتباط بین بخشی دستگاه ها قوی تر شود تا با مشارکت، صادرات بیشتر و آسان تر انجام شود.
مودودی ادامه داد: علاوه بر ظرفیت‌سازی رویکرد دوم ما فرآیندنگری در سازمان توسعه و تجارت است؛ مساله صادرات باید در یک فرایند کلی و نظارت دقیق صورت پذیرد تا مشکلات مربوط به آن حل شود.
وی در خصوص تحریم های ظالمانه و تاثیر آن بر صادرات نیز افزود : از اهداف تحریم علیه ایران، افزایش مصارف ارزی برای خرید و واردات کالاهای بی ارزش به کشور و به حداقل رساندن درآمد ارزی کشور است؛ که در این زمینه صادرات نیز مورد هجوم دشمنان قرار دارد.
🔸در ادامه این همایش سید جواد زمانی، معاون امور استان های اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی کشور بیان کرد: صادرات ماهیت اقتصاد و همانند علم ریاضیات، امروزه یک علم تاثیرگذار به شمار می آید. در گذشته اقتصاد داشتیم اما علم اقتصاد وجود نداشت و معاملات بصورت پایاپای انجام می‌ گردید.
زمانی تصریح کرد: شرط داشتن اقتصاد سالم، داشتن مجریان کارآمد در کشور است؛ یکی از کشورهای دارای بیشترین نیروهای کارآمد، ایران است؛ کشوری که بهترین منابع دنیا را در اختیار دارد هیچ گاه از تحریم دشمنان نخواهد ترسید.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص حمایت از کالای ایرانی گفت: حمایت از کالای داخلی یعنی صادرات، تولید و اشتغال؛ یقینا اشتغال و صادرات با تولید امکان‌پذیر خواهد بود و آن‌چیزی که صادرات را پایدار می‌کند؛ قانون خوب و پایدار و مجری خوب است.

🔸حضرت آیت الله موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان بیان کرد: یکی از اهرم های تقویت اقتصاد کشور صادرات است و خوزستان به دلیل شرایطی ویژه ی اقتصادی و استراتژیکی که دارد و با توجه به هم مرز بودن با کشور عراق نقش کلیدی در امر صادرات کشور دارد.

آیت الله موسوی جزایری افزود: در جبهه ی اقتصادی امروز،صادرکنندگان و فعالان حوزه ی اقتصاد، به عبارتی سربازان نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران هستند.

وی افزود: بسیاری از مسئولان فعلی کشور عراق به ایجاد ارتباط اقتصادی با ایران علاقه دارند اما برخی از کشورها مثل ترکیه موفق شده اند سهم زیادی از صادرات به عراق را بدست بگیرند.

امام جمعه اهواز یکی از مشکلات سر راه صادرات را خلأ قانونی دانست و افزود: با دستور رهبر معظم انقلاب، سران سه قوه در موارد اضطراری می توانند راهکارها و مصوباتی را برای حل برخی مسائل و مشکلات کشور در مدت زمان کوتاه تری تصویب کنند.

وی بالا بردن نرخ ارز را برای صادرکنندگان فرصتی مناسب دانست و گفت: صادرکنندگان باید از تمامی فرصت هایی که ایجاد می شود نهایت استفاده را ببرند تا به شرایط اقتصادی کشور کمک بیشتری شود.

 

🔸در ادامه همایش غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان اظهار داشت : خوزستان یکی از مبادی خروجی کشور است که از طریق مرزهای شلمچه، چزابه، بنادر و هفت گمرک در خوزستان صادرات و واردات انجام می‌شود. نقش خوزستان در صادرات به کشور عراق و کشورهای دیگر و زیرساخت‌های موجود در خوزستان بر کسی پوشیده نیست.

استاندار خوزستان ادامه داد:صادرکنندگان کشور سربازان جبهه اقتصادی هستند چرا که این افراد ریسک‌هایی را می‌پذیرند که صادرکنندگان کمتر کشوری حاضرند چنین دغدغه‌هایی را به جان بخرند.

شریعتی افزود: تمام تلاش دولت‌ این است که دغدغه‌های صادرکنندگان و ریسک کارهای آن‌ها را کاهش داده و برای کالاهای صادراتی تضمین‌های لازم را بدهند.

وی خاطرنشان کرد: اگر همه کارهای لازم برای تضمین صادرات انجام شود؛ باعث اشتغال در استان و کشور خواهد شد. 

استاندار خوزستان تصریح کرد: از وزارت صنعت، معدن و تجارت انتظار دارم که تمام دستگاه های اجرایی و خدماتی را برای صادرات بسیج کنند. با گران شدن ارز فرصت برای صادرات فراهم است؛ باید همه در مرز بسیج شده و یک مرکز فرماندهی واحد وجود داشته باشد و اراده ملی برای صادرات صورت پذیرد.

شریعتی تاکید کرد: رمز حل مشکل اشتغال و توسعه کشور، صادرات است. نباید هر جا مشکلی پیش می‌آید، تنها صادرکنندگان را مواخذه کنیم. اگر چنین باشد، صادرات و اقدامات تولیدی در کشور راه به جایی نخواهد برد.

وی گفت: اگر ناگهانی صادرات یک محصول ممنوع شود، صادرکننده مشتری خود را نیز از دست می‌دهد و دفعات بعد دیگر این خریدار از صادر کننده خریدی انجام نمی‌دهد بلکه سراغ صادر کننده‌ای می‌رود که بتواند با ثبات قوانین برای دو سال دیگر خود نیز برنامه‌ریزی کند.

استاندار خوزستان خاطرنشان کرد: با وجود مشکلات موجود بر سر راه صادرات در کشور، ۵۰ میلیارد دلار صادرات در ایران معادل ۲۰۰ میلیارد دلار صادرات در یک کشور دیگر است. اگر ثبات، وحدت رویه، عزم ملی و بسیج امکانات کشور با محوریت صادرات وجود داشته باشد، حتما ظرفیت صادرات بیش از این خواهد شد.

 

🔸گزارش خبرنگار ما حاکیست، عدنان موسی پور رییس کمیسیون توسعه تجارت اتاق ایران و قطر با اشاره به تحریم ها در سال های اخیر، عنوان کرد: تحریم های اقتصادی به اندازه کافی مشکلاتی برای فعالان اقتصادی خوزستان ایجاد کرده است، متاسفانه تحریم های داخلی این وضعیت را دشوار تر می کند.

رییس کمیسیون توسعه تجارت اتاق ایران و قطر تصریح کرد: متاسفانه ما در زمینه صادارات به کشور عراق از ترکیه عقب مانده ایم؛ حتی کشور پاکستان نیز آمار بالایی در خصوص صادرات به این کشور دارد. 

موسی پور افزود: در همسایگی ما کشور قطر قرار گرفته است. این کشور در چند سال آینده از لحاظ اقتصادی به موقعیت فعلی کشوری همچون کره‌جنوبی خواهد رسید.

 وی افزود : دفتر مشترک ایران و قطر به زودی در اهواز افتتاح می شود که یکی از کلیدهای ورود به بازار صادارات این کشور و بهره‌گیری از ظرفیت این مجموعه است.

وی همچنین از صادر کنندگان خوزستان دعوت نمود که در این دفتر مشترک عضو شوند.

 

🔸در پایان این همایش با حضور محمدرضا مودودی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و سرپرست سازمان توسعه تجارت ایران، سید جواد زمانی، معاون امور استانی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، آیت الله سید محمد علی موسوی جزایری، نماینده ولی فقیه در استان خوزستان، غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان با اهدا تندیس زرین و لوح تقدیر به محمد کشانی، از شرکت فولاد خوزستان به عنوان صادر کننده برتر در استان خوزستان تجلیل شد.

 

۱۴ آذر ۱۳۹۷ ۱۰:۴۵
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۹۹۱
کد خبر : ۳۱۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید