اخبار

کارشناسان شرکت فولاد خوزستان به مقام سوم دست یافتند.

کارشناسان شرکت فولاد خوزستان به مقام سوم دست یافتند.
کارشناسان شرکت فولاد خوزستان در دومین دوره مسابقات سراسری تولید و بازیافت فلزات به موفقیتی شایان توجه دست یافتند.
 

به گزارش خبرنگار روابط عمومی، این مسابقات به میزبانی انجمن علمی مهندسی مواد و متالوژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر (پلی تکنیک تهران) برگزار شد و آقایان جادر مالحی‌زاده، خلیل سعدیان و سجاد حاجی‌پور گروه سه نفره کارشناسان شرکت فولاد خوزستان با ارائه طرح پیشنهادی خود به دبیرخانه این مسابقات برای راهیابی به دور نهایی راه یافتند.
جادر مالحی‌زاده سرگروه تیم اهواز ابتکار در گفت و گو با خبرنگار ما گفت: با توجه به افزایش روزافزون پسماندهای حاصل از فرآیندهای صنعتی اعم از زباله‌های الکترونیکی، فلزی، پساب‌ها و بمنظور حفاظت از محیط زیست و بازگرداندن مواد ارزشمند به چرخه صنعت، لزوم بازیافت این مواد به شدت ضروری است. به این منظور انجمن علمی مهندسی مواد و متالورژی دانشگاه صنعتی امیرکبیر اقدام به برگزاری دومین دوره مسابقات سراسری تولید و بازیافت فلزات نمود.وی افزود: این دوره از رقابت‌ها با هدف یافتن راهکارهای نوین با توجیه اقتصادی و محوریت بازیافت باتریهای مستعمل در دانشگاه صنعتی امیرکبیر تهران و در روزهای ۱۱ الی ۱۲ شهریورماه ۹۷ برگزار شد.        
طرح پیشنهادی (پروپوزال) تیم اهواز ابتکار پس از داوری و بررسی بیش از ۳۰ طرح از دانشگاه‌های معتبر سراسر کشور، جزو ۸ تیم برتر بمنظور راهیابی به مرحله نهایی پذیرفته شد و در پایان در بخش بازیافت باتری های نیکل _کادمیوم تیم دانشگاه صنعتی شریف مقام نخست، تیم دانشگاه امیرکبیر تهران مقام دوم و تیم اهواز ابتکار مقام سوم را کسب کرد.   
مالحی زاده کارشناس امور هماهنگی فولادسازی در مورد ایده تشکیل تیم اهواز ابتکار گفت: این گروه بر اساس علاقه‌مندی در زمینه پژوهشی و صنعت استخراج فلزات و تجربه کار در بخش فولادسازی گرد هم آمدند.وی بیان کرد: با توجه به اینکه کشور ایران در حال توسعه و استفاده از تکنولوژی‏های جدید دنیا نظیر تجهیزات کامپیوتری، تلفن‏های همراه، دوربین‏های دیجیتالی و سایر لوازم الکترونیکی کوچک، به طور گسترده‏ ای رو به رشد می‌باشند، پتانسیل‏های خطرزایی فلزات سنگین موجود در باتری‏ها برای محیط‏ زیست و سلامت انسان، اخیراً در دنیا مورد توجه قرار گرفته و سازمان حفاظت محیط‏ زیست آمریکا باتری‏ها را جزو مواد زائد خطرناک دسته‌بندی کرده است.همچنین وی در ادامه افزود: در اروپا نیز قوانین سختگیرانه‏ ای در خصوص تولید، مصرف، جمع آوری و بازیافت باتری‌ها وجود دارد، در این میان کشورهای در حال توسعه نظیر کشورمان هیچ گونه برنامه‏ ای جهت جمع‏ آوری و بازیابی این ضایعات خطرناک ندارد و بیش از کشورهای پیشرفته در معرض خطر می‌باشند.       
کارشناس بخش فولادسازی تصریح کرد: تیم اهواز ابتکار شامل سه تن از کارشناسان شرکت فولاد خوزستان و با۲۴۰ نفر ساعت برنامه پژوهشی و عملیاتی موفق شد طرح سازگار با محیط زیست برای بازیافت این نوع باتری را ارائه نماید؛ که این طرح علاوه بر صرفه اقتصادی، بازیافت صنعتی را در محیط‌های کنترل شده عملیاتی می نماید.این بدین معناست که در محیط‏ هایی کنترل شده مواد اولیه‌ی باتری ها استخراج و برای سایر مصارف صنعتی مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به اینکه هزینه مصرف انرژی جهت بازیافت کادمیوم از این باتری‌ها، نسبت به استخراج آن از سنگ‏های معدن خیلی کمتر است، از نظر اقتصادی نیز بازیافت این گونه باتری‏ها را توجیه‌پذیر می‌نماید.       
در واقع باتری‏ های قابل شارژ نیکل - کادمیم از دهه ۱۹۵۰ برای مصارفی که در آنها نیاز به ظرفیت انرژی ، طول عمر زیاد و نرخ تخلیه الکتریکی آنها بالا بوده ، مورد استفاده قرار گرفته ‌اند. این باتری‏ها به دلیل کارایی و قیمت مناسب، رایج‏ترین نوع باتری‏های ثانویه یا قابل شارژ مجدد بوده و استفاده از آنها رو به افزایش است. منشأ بیش از۵۰ درصد (بیش از نیمی) از فلز سنگین کادمیم در مواد زائد جامد شهری ، باتری‏های خانگی می‏باشند. بازیابی باتری‏های نیکل -کادمیوم مستعمل نه تنها مانع بروز مشکلات زیست محیطی فوق‏الذکر می‏گردد، بلکه به حفظ منابع طبیعی و در نتیجه حرکت در مسیر توسعه پایدار نیز کمک می‏کند.در حال حاضر فرآیندهای هیدرومتالورژیکی و پیرومتالورژیکی رایج‏ ترین فرآیندهای بازیابی فلزات درون باتری بوده و در نقاط مختلف دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد. با توجه به عدم وجود برنامه‏ های بازیابی باتری‏های مستعمل خانگی در ایران و نیاز به سرمایه و زمان کافی جهت طرح‏ ریزی و اجرای این برنامه‏ ها، یکی از راهکارهایی که تا قبل از استقرار برنامه‏ های بازیابی می‏توان مدنظر قرار‏داد عبارتست از صدور این باتری‏ها، پس از جمع‏ آوری و تفکیک، به کشورهایی که دارای کارخانجات بازیابی باتری هستند.با توجه به نیاز مداوم کارخانه‏ های بازیابی باتری به باتری‏های مستعمل، این کارخانه‏ ها باتری‏

های مستعمل مورد نیاز خود را از کشورهای دیگر تأمین می‏کنند. موفقیت این راهکار در استقرار هر چه سریعتر برنامه‏ های جمع‏ آوری و بازاریابی مناسب در خارج از کشور می‏باشد.با توجه به شرایط فعلی، این خط‏ مشی می‏ تواند بـه عنوان یک راهکار مناسب در کوتاه مدت مدنظر قرار گیرد. در حال حاضر بازیافت این نوع باتری‏ ها اغلب با روش پیرومتالورژی نظیرInmetco آمریکا، Accurec آلمان، Sabnafe سوئد و Sanmsvam فرانسه می‏ باشد.

۱۵ مهر ۱۳۹۷ ۱۲:۴۳
روابط عمومی |
تعداد بازدید : ۷۵۵
کد خبر : ۲۹۱

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید