اخبار

در انتظار یک سوپر گزارش از «فخوز» باشید

در انتظار یک سوپر گزارش از «فخوز» باشید
فولاد خوزستان از جمله نماد های ارزنده و بنیادی بازار سرمایه بوده که در این روزها با نسبت p/s کمتر از ۱ در حال معامله است ( نسبت p/s : 0.98) . این نسبت که از تقسیم ارزش بازار شرکت بر درآمد های عملیاتی یک سال گذشته محاسبه می شود ، از اساسی ترین نسبت های تحلیل بنیادی بوده و مقادیر کمتر از ۱ برای این نسبت ، همواره مورد توجه سرمایه گذاران ارزشی قرار داشته ؛ چرا که مهر تاییدی بر کمتر بودن قیمت سهم نسبت به ارزش ذاتی آن بوده و معرف یک فرصت سرمایه گذاری بنیادی کم ریسک و البته سودده است.
این غول فولادی در صورت های مالی و گزارشات ماهانه خود ، خیال سرمایه گذاران بالقوه و بالفعل را از بابت تمامی فاکتور های فاندامنتال اعم از پیوستگی و تداوم فرآیند های تامین مواد اولیه ، تولید ، فروش و کسب درآمد از محصولات راحت کرده و نگرانی از این بابت برای سهامداران باقی نگذاشته است ؛ برای مثال شرکت در دوره ۱۴۰۲ شروع طوفانی داشته و در نخستین فصل دوره ( بهار ) موفق به کسب تقریبا ۴/۶ هزار میلیارد تومان سود خالص شده که معادل ۲۴ تومان سود به ازای هر سهم است ، چنین رقمی از پوشش ۷۰ درصد سود خالص دوره ۱۲ ماهه ۱۴۰۱ تنها ظرف مدت ۳ ماه حکایت داشته و نوعی سیگنال مثبت بنیادی بوده و نوید بخش سودسازی سنگین فخوز در دوره جاری برای اهالی بازار است.
 
این غول فولادی ۱۹ هزار میلیارد تومان سرمایه اسمی داشته و در انتهای مهر ۱۴۰۲ در بازار اول بورس تهران ، بالغ بر ۶۱/۸ هزار میلیارد تومان ارزش گذاری شده است. آخرین بار ، سرمایه شرکت در شهریور ۱۴۰۱ از محل سود انباشته به میزان ۷ هزار میلیارد تومان افزایش یافت. توجه فرمایید که افزایش سرمایه از محل سود انباشته کار هر شرکتی نیست ؛ چرا که لازمه آن ، سود آوری شرکت در سال های گذشته است و به اصطلاح شرکت باید "استخوان دار" باشد. توجه فرمایید که "فخوز" در ۷ سال گذشته ، ۵ مرتبه از محل سود انباشته سرمایه خود را افزایش داده است.
 
همچنین بنابر اطلاعات منتشر شده در صورت های مالی فصل بهار ۱۴۰۲ ، حساب سود انباشته این غول فولادی مانده ای بیشتر از بسیاری واحد های بورسی داشته و عدد ۱۲/۳ هزار میلیارد تومان را نشان می دهد. افزایش سرمایه از محل سود انباشته ، علاوه بر آنکه از کاهش ارزش این ثروت انباشت شده در دل بیزینس جلوگیری می کند ، بلکه با هدایت و سرمایه گذاری این منابع در پروژه های توسعه محور ، بنیه عملیاتی شرکت تقویت شده و در گذر زمان شاهد گسترش مجاری درآمدی ، ارزش افزوده بیشتر فعالیت های عملیاتی و در نتیجه خلق ارزش برای سهامداران خواهیم بود.
 
در نیمه نخست دوره ۱۴۰۲ ، ارزش تجمیعی درآمد های عملیاتی شرکت بالغ بر ۳۳/۷ هزار میلیارد تومان گزارش شده که نسبت به دوره مقایسه ای تقریبا ۱۰ همت رشد را نشان می دهد. ترکیب درآمدی شرکت به صورت ۷۲ درصد داخلی ( معادل ۲۴/۲ همت ) و ۲۸ درصد صادراتی ( معادل ۹/۵۴ همت ) بوده و در مجموع ۱/۸۹ میلیون تن محصول فروخته شده است ( که نسبت به تناژ فروش دوره مقایسه ای به مقدار ۱۱۰ هزار تن بیشتر است ). دو محصول شمش بلوم بیلت و اسلب ( تختال ) سهم بالایی در سبد درآمدی شرکت داشته و به نوعی محصول استراتژیک محسوب می شوند ؛ برای نمونه از مجموع ۳۳/۷ همت درآمد ۶ ماهه ، ۵۹ درصد معادل ۲۰ همت از محل فروش بلوم بیلت و ۳۱ درصد معادل ۱۰/۴ همت از محل فروش اسلب عاید شرکت شده است. شایان ذکر است که درآمد فروش محصول بلوم بیلت نسبت به مقطع مقایسه ای (۶ ماهه نخست ۱۴۰۱) ، رشد سنگین ۷/۲ هزار میلیاردی را نشان می دهد.
 
🔸 و اما آمار بورس کالا در مهر ماه !
 
شرکت عملکرد فوق العاده ای در بورس کالا داشته و در طی ماه موفق به فروش داخلی تقریبا ۱۵۲ هزار تن شمش بلوم بیلت و همچنین ۹۱ هزار تن اسلب شده است. اعدادی که نسبت به ماه های گذشته تفاوت سنگینی داشته و نوید بخش یک سوپر گزارش از فخوز در مهر ماه است ؛ بدین صورت که در فصل تابستان ، در مجموع ۲۴۷ هزار تن بلوم بیلت در بازار داخلی فروخته شده ، حال آنکه در نخستین ماه فصل پاییز ، با ثبت فروش ۱۵۲ هزار تنی ، تقریبا ۶۱ درصد از عملکرد فصل گذشته پوشش داده شده است ، و یا مثلا ، تناژ فروش داخلی اسلب در فصل تابستان ۱۲۹ هزار تن گزارش شده و تنها ظرف مدت یک ماه ، ۷۱ درصد عملکرد فصل تابستان کاور شده است.   
 
مجموع درآمد داخلی شرکت در تابستان ۱۴۰۲ ( درآمد فروش بلوم ، بیلت ، اسلب ، آهن اسفنجی و گندله ) ، ۱۰/۶ هزار میلیارد تومان گزارش شده است. در مهر ماه ۱۴۰۲ ، از محل فروش تقریبا ۱۵۲ هزار تن بلوم بیلت ، حدودا ۳ هزار میلیارد تومان درآمد و همچنین از محل فروش ۹۱ هزار تن اسلب ،  ۱/۷۷ همت درآمد شناسایی شده ؛ فلذا مجموع درآمد دو محصول در مهر ماه به ۴/۷۶ هزار میلیارد تومان رسیده است. (توجه فرمایید که رقم فوق بدون احتساب درآمد صادراتی شرکت است.)  با ثبت چنین درآمدی آن هم تنها از محل فروش

دو محصول بلوم بلیت و اسلب در مهر ماه ، شرکت موفق به پوشش ۴۵ درصد درآمد داخلی فصل تابستان شده است. (معنای واقعی کلمه رشد بنیادی!)

59

گفتنی است که میانگین فروش داخلی (تمام محصولات)  در تابستان ۱۴۰۲ ، ۳/۵ هزار میلیارد تومان محاسبه شده ، فلذا درآمد داخلی مهرماه از محل فروش تنها دو محصول (بلوم بلیت ، اسلب)  به میزان ۱/۲ همت نسبت به متوسط درآمد تابستان بیشتر خواهد بود.

 

در مهر ماه ۱۴۰۲ ، کمترین و بیشترین نرخ معاملاتی هر تن شمش بلوم بلیت به ترتیب ۱۹/۵ و ۲۰/۸ میلیون تومان گزارش شده است. در خصوص اسلب نیز  معاملات شرکت در نرخ ۱۹/۵ میلیون تومان در هر تن انجام شده است. نرخ های فروش مذکور نسبت به شهریور ۱۴۰۲ تفاوت بااهمیتی را نشان نمی دهند.  

 

در تاریخ نگارش این مقاله ، اهم اطلاعات تابلوی سهم به شرح زیر است:

 

قیمت پایانی : 325 تومان 

ارزش بازار : 61.8 هزار میلیارد تومان 

نسبت p/e : 7.5 

نسبت p/e گروه : 8.0 

نسبت p/s : 0.98

۳۰ مهر ۱۴۰۲ ۰۱:۰۴
تعداد بازدید : ۶۰۰
کد خبر : ۲,۰۹۸

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید