اخبار

جلسه هم‌اندیشی تیم رهبری گروه فولاد خوزستان برگزار شد

جلسه هم‌اندیشی تیم رهبری گروه فولاد خوزستان برگزار شد
جلسه هم اندیشی تیم رهبری گروه فولاد خوزستان با حضور امین ابراهیمی مدیرعامل، رضا طاهری رییس هیات مدیره، محمد مهدی مومن زاده عضو هیات مدیره، علیرضا مخبر دزفولی و محمد نیکوکار قائم‌مقامان مدیرعامل و جمعی از مشاوران، معاونان، مدیران و روسای شرکت فولاد خوزستان و مدیران عامل شرکت های تابعه، عصرگاه دوشنبه ۹ خردادماه ۱۴۰۱ در تالار طوبی فرهنگسرای این شرکت برگزار شد.
 
در ابتدای جلسه دکتر سراییان عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر و مشاور رئیس هیات عامل ایمیدرو از  تحولات بخش تولید از انقلاب اول تا چهارم صنعتی گفت و اظهار داشت: موضع نشست هم‌اندیشی امروز، تحول دیجیتال، انقلاب چهارم صنعتی و هوشمند‌سازی شرکت فولاد خورستان 
انتخاب یا شرط بقا است. در انتخاب چهارم صنعتی به دنبال شناسایی چالش و حل مسئله هستیم. مواردی همچون آب، مصرف انرژی، عدم بهره‌وری نیروی انسانی عمده‌ترین چالش‌هاست. گردش مالی اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹، هشتاد و هفت تریلیون دلار بود. انقلاب‌های صنعتی پیشران خلق ثروت در جهان بودند. 
 
سراییان در ادامه گفت: روندها نشان‌دهنده این است که ثروت ۳۸ درصدی معادن و صنعت در اقتصاد جهان در دراز مدت پایدار نیست و رو به کاهش است. جابجایی ثروت در ده سال اخیر نشان می‌دهد که فاصله معناداری میان شرکت‌های سنتی و دیجیتال دیده می‌شود. شرکت های دیجیتال با سرعت ثروت‌آفرینی کردند. دو نکته در جابجایی ثروت قابل توجه است، اولا در کسب و کارهای دیگر می‌شود تولید ثروت کرد و از طرفی ثروت و حفظ جایگاه فعلی در خطر است.
 
عضو هیئت علمی دانشگاه امیرکبیر اشاره‌ای هم به امواج کارآفرینی و نوآوری شونپیتر  داشت و اظهار داشت: امواج پنج‌گانه‌ی نشان‌دهنده ایجاد فرصت در فناوری‌های مختلف درگذر زمان است. این پنج موج نشان‌دهنده ایجاد فرصت و خلق ثروت است.  متوسط زمانی موج‌های بین پنجاه تا شصت سال است. در حال حاضر  در موج پنجم هستیم و فرصت ورود مهیاست. نباید این فرصت را از دست داد. تا ده سال آینده چهل درصد کسب و کارها از بین می‌رود و هیچ صنعتی از دیجیتال شدن مصون نیست.
 
مشاور رئیس سازمان ایمیدرو چشم‌انداز دیجیتالی شدن کشور را حرکت از  ۶/۵ به ۱۰ درصد بیان کرد و در ادامه گفت: اقتصاد تولید جهان در حال حاضر  ۲۸ درصد در کنار اقتصاد شصت درصدی شرکت های خدماتی است. این تغییر شرایط حاوی پیام است. در انقلاب صنعتی چهارم سهم ۷۵ درصدی پردامدها از شرکت‌های خدماتی در روند دیجیتالی است. تمام صنایع به سمت انقلاب صنعتی چهارم حرکت کردند.
 
سراییان در پایان گفت: انقلاب‌های صنعتی اساسا در فرآیند تولید تاثیرگذار بودند. انقلاب اول صنعتی با تولید بخار آغاز شد. انقلاب دوم با صنعت برق همراه بود. انقلاب سوم با وارد شدن نرم‌افزار و آی تی به صنایع رونمایی شد. ارتباط میان فضای حقیقی و فضای مجازی تعریف ساده انقلاب صنعتی چهارم است. هوشمندی یعنی حرکت از رویکرد منفعل به پیش‌دستانه (قدرت پیش‌گویی و پیش‌دستی). ورود صنایع به انقلاب صنعتی ناگزیر است. 
 
در ادامه مولود امیری رییس تحقیقات استراتژیک منابع انسانی گزارش تحلیلی از نظرسنجی های معاونت های مختلف فولاد خوزستان ارائه نمود.
 
وی گفت: نظرسنجی از معاونت ها و بخش های مختلف در شرکت فولاد خوزستان رضایت مندی کارکنان تلاشگر و عملکرد رو به رشد مجموعه فولاد خوزستان را نشان می دهد.
 
سپس بهمن تجلی‌زاده معاون فروش و بازاریابی به چهار نکته کلیدی در تعیین جهت قیمت کامودیتیها در سه ماهه دوم ۲۰۲۲ اشاره داشت و اظهار داشت: برقراری صلح در اوکراین و نحوه و کاهش محدودیت تحریم روسیه، موضوع کرونا در چین و اثرات آن بر روی رشد اقتصادی چین، نحوه مدیریت تورم توسط فدرال رزرو آمریکا و شتاب رشد بهره دلار توسط این بانک و اثر رشد قیمت کامودیتیها و تقاضا و زمان عقب‌نشیتی مشتریان از خرید، چهار مورد تاثیر‌گذار هستند. 
 
تجلی‌زاده از رکورد تاریخی صادرات یک و سه دهم میلیارد دلاری در سال ۱۴۰۰ سخن گفت و افزود: از تولید سال گذشته فولاد خوزستان،  شصت درصد به دیگر کشورها صادر شد. در سال گذشته، یازده مشتری داخلی داشتیم که از این تعداد هفت مشتری درون‌استانی بود. در سال گذشته بیش از دو میلیون تن صادرات داشتیم. کوتاه کردن مسافت حمل و نقل و انبارش به سوددهی منجر می‌شود.

در ادامه رضا طاهری رئیس هیات مدیره فولاد خوزستان ضمن عرض تسلیت به خانواده‌های داغدار آبادانی بابت حادثه ریزش ساختمان متروپل اظهار داشت: از همکاران غیرتمند فولاد خوزستان که همواره در  بحران‌های مختلف پیشقدم هستند، تشکر می‌کنم. مجموعه مدیریتی فولاد خوزستان با همراهی کارکنان از همان لحظات اول در محل حادثه حاضر و نسبت به امدادرسانی اقدام کردند.

 

طاهری اشاره‌ای هم به نتایج نظرسنجی کارکنان داشت و افزود: رشد میزان رضایت مندی کارکنان فولاد خوزستان در شاخص‌ها بسیار امیدوارکننده است. اولویت هیات مدیره رضایت منابع انسانی است. مدیران و کارکنان فولاد خوزستان با توانمندی، همدلی، و تخصص نسبت به پیشرفت و گام برداشتن در مسیر تعالی سازمانی کوشا باشند. ارزآوری یک و سه دهم میلیارد دلاری برای کشور در سال گذشته افتخارآفرینی بی‌نظیری بود. شفاف‌ترین شرکتی که ارز حاصل از صادرات را وارد سیستم بانکی کشور نمود، فولاد خوزستان بود.

 

در بخش دیگری از این هم اندیشی دکتر علیرضا مخبر‌ دزفولی پزشک و دکترای تخصصی روانشناسی در سخنان کوتاهی ضمن تاکید بر لزوم تمرکز رهبران سازمان ها بر مهارت های ارتباطی گفت: وقتی می‌خواهید در هر رابطه ای از طرف رابطه تان انتقاد کنید؛ خودتان را در قواره جراحی ببینید که  تیغ به دست گرفته و می‌خواهد مثلا تیرویید  مشکل دار یک بیمار را عمل کند. چطور آن جراح، نهایت دقت را به خرج می دهد که فقط قسمتی را که دچار ضایعه است بردارد، و به سایر اعضای سالم، در جریان این جراحی، لطمه ای وارد نکند، باید به همین میزان در انتقاد کردن، حساسیت به خرج داد؛ و دقت کرد که فقط رفتار اشتباه آن فرد را نقد کنیم و به شخصیت و حیثیت او حمله نکنیم.

 

قائم مقام مدیرعامل در امور ستادی و مسئولیت های اجتماعی افزود: نباید به بهانه انتقاد، به افراد برچسب زد و دیگر  عملکردها و رفتارهای پسندیده قبلی او را هم زیر سوال برد. برچسب مخرب‌ترین بمب رابطه است!

در شیوه درست انتقاد کردن، فرقی نمی‌کند رابطه در چه سطح و حدی است؛ چه در خانواده باشد و چه در محل کار.

 

در بخشی دیگر از نشست حیاوی مشاور مدیرعامل در تعاریفی از موارد همچون: تعریف کارگر (ماده ۲ قانون کار)، کارفرما (ماده ۳ قانون کار)، کارگاه (ماده ۴ قانون کار)، تعریف قرارداد کار (ماده ۷ قانون کار) سخن گفت که با پرسش و پاسخ حاضران همراه شد.

 

محمود اکابر مدیر تضمین کیفیت دیگر سخنران مراسم گفت: با توجه به ضرورت و اهمیت مدیریت تغییر و لزوم بررسی فاصله بین صنعت موجود با وضعیت مطلوب درجهت تحقق اهداف نشات گرفته از چشم‌انداز، باید نسبت به مهندسی مجدد فرآیندها به روش ممیزی فرآیندی کسب و کار با محوریت واحد تضمین کیفیت اقدام کرد. مدل‌های مختلفی وجود دارد تا یک سازمان در سه سال پوست‌اندازی نماید. تعهد و حمایت همه جانبه مدیریت ارشد، ترسیم چشم انداز روشن از مسیر حرکت تغییر، وجود رویکرد بهبود مستمر، تغییر در فرآیندهای کسب و کار، وجود زمینه‌های تغییر فرهنگ سازمانی همگام با مدیریت تغییر، وجود زیر ساخت‌های سیستم مدیریت فناوری اطلاعات و ارتباطات است.

در پایان امین ابراهیمی مدیرعامل فولادخوزستان با عرض تسلیت و ابراز همدردی با حادثه‌دیدگان آبادان، هدف از جلسه را افزایش مشارکت برای رسیدن به هدف بزرگ و پایش وضعیت بازار و کسب و کار و صنعت فولاد اعلام کرد و افزود: خوشبختانه در حوزه‌های مختلف: فروش، صادرات و تولید رکوردهای خیره‌کننده‌ای بر جای گذاشتیم. در سال جاری هزینه‌های تولید  ده هزار میلیارد تومان نسبت به سال گذشته  افزایش داشته است و حاشیه سود شرکت را با چالش مواجه ساخته است. 

   

ابراهیمی اشاره‌ای به چالش‌های سال جاری داشت و گفت: در بخش معدن و تامین سنگ آهن با چالش روبرو هستیم. سه و سه‌ دهم میلیارد تن ذخایر سنگ آهن داریم که با در نظر گرفتن روند تولید شرکت‌های مختلف، نهایت تا سیزده سال آینده تامین‌کننده‌ی نیاز فولاد‌سازان باشد. انرژی برق چالش دیگر است. سال گذشته ۶۰۰ هزار تن تولید به واسطه محدودیت‌های برقی از دست دادیم. پیش‌بینی امسال ۴۴۰ هزار تن است. گاز که زمانی مزیت تولید فولاد بود در سال های اخیر به چالش تبدیل شده است. چالش چهارم  هم وضع عوارض صاداراتی است که صنعت فولاد را غافل‌گیر کرد.

 

وی در ادامه اظهار داشت: در حالی که به واسطه جنگ اوکراین شرایط برای جایگزینی تولیدکنندگان کشور و جبران کسری فولاد در بازارهای جهانی مهیا بود، وضع عوارض صادراتی همه‌چیز را تحت‌شعاع قرار داد و نه تنها به افزایش میزان صادرات منجر شد، بلکه بخشی از بازار ایران هم سهم  روسیه شد. 

 

ابراهیمی با بیان این جمله که تغییر بهبود به اصلاحات کمی منجر می‌شود، افزود: تحول به تغییر بزرگ در سازمان می‌انجامد. با توجه به چالش‌های و در نظر گرفتن صنعت فولاد و اتفاقات پنج سال آینده، باید نگرش مدیران تغییر یابد. برای دستیابی به بلوغ فرآیندی، می‌بایست فناوری، به‌روزرسانی تجهیزات و تنوع در محصولات را دنبال کنیم. از معاونت منابع انسانی و امور اجتماعی می‌خواهم برای توسعه کسب و کار، یک بسته آموزشی برای کارکنان به منظور تغییر نگرش و حرکت به سمت انقلاب صنعت چهارم در نظر بگیرند.

 

مدیرعامل فولاد خوزستان در پایان گفت: ایجاد ساختار برای گام برداشتن در مسیر انقلاب صنعتی چهارم را به دور از شعارزدگی دنبال می‌کنیم. اگر می‌خواهیم کسب و کارمان تداوم داشته باشد باید تغییر نگرش داشته باشیم. یکی از چالش‌های به حق منابع انسانی مشکلات معیشتی بود که با پرداخت جبران معیشتی مناسب پاسخ داده شد. وظیفه مدیران صیانت از نیروی انسانی است، چرا که بزرگترین سرمایه سازمان است. از مدیران انتظار می‌رود نتایج نظرسنجی را مورد پایش قرار دهند و با کارکنان ارتباط مستقیم بگیرند و نظام تشویقی را مبنای کار قرار دهید.

۱۱ خرداد ۱۴۰۱ ۰۱:۰۱
تعداد بازدید : ۲۹۲
کد خبر : ۱,۶۶۷

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید