اخبار

معاون اقتصادی رئیس جمهور:

باید به سمت صنعت سازی روی بیاوریم تا قدرت تاثیرگذاری داشته باشیم

دکتر محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور در جلسه هم اندیشی مدیران شرکت های فولادی استان خوزستان بر شتاب در عرصه صنعت سازی تاکید کرد.
باید به سمت صنعت سازی روی بیاوریم تا قدرت تاثیرگذاری داشته باشیم
به گزارش روابط عمومی شرکت فولاد خوزستان، معاون اقتصادی رئیس جمهور در این نشست گفت: دولت برنامه های مختلفی در زمینه تحول در اقتصاد دارد که یکی از این تحولات این است که صنایع ایران ساماندهی شوند و ما از کارخانه داری به صنعت سازی روی بیاوریم.
 
دکتر محسن رضایی افزود: یکی از تعابیر غلطی که در صنعت وجود دارد این است که صنعت را معادل کارخانه داری و کارخانه سازی می دانند که این امر کاملا اشتباه است.
 
وی ادامه داد: صنعت یک منظومه از فعالیت های به هم پیوسته است که زنجیره ارزش در آن فعالیت کامل می‌کند. لیکن در ایران هیچگاه ما به این سطح از پیشرفت و دانایی نرسیدیم و لذا کارخانجات مختلفی در کشور به صورت پراکنده دایر شد. نمونه‌اش در همین خوزستان است که فولادسازی دارد اما صنعت فولاد در آن وجود ندارد. 
 
دکتر رضایی افزود: در کشور باید صنعت سازی کنیم صنعت پتروشیمی نداریم ولی کارخانه های بسیار زیاد پتروشیمی داریم عملاً ما پتروشیمی را داریم خام‌فروشی می کنیم. زمانی که صنعت ایجاد شود دیگر خام‌فروشی وجود ندارد. ما می خواهیم در خوزستان صنعت فولاد را راه اندازی کنیم تا ثروت آفرین باشد؛ برای تحقق این امر باید حلقه های مفقودی شناسایی شوند.
 
معاون اقتصادی رئیس جمهور اظهار داشت: کارخانه داری تولید ثروت نمی کند و ما الان به جایی رسیدیم که این جهش را باید انجام دهیم یعنی از کارخانه داری به سمت صنعت سازی برویم. برخی از صنایع بسیار پراکنده اند برای مثال ده تا استان باید با همدیگر مرتبط شوند تا آن صنعت شکل بگیرد ولی در خوزستان ما هم می‌توانیم صنعت پتروشیمی و هم صنعت فولاد را به وجود بیاوریم یعنی صنعت فولاد و پتروشیمی در خوزستان قابل برنامه ریزی هستند.
 
وی گفت: بنشینید فکر کنید و حتی اگر لازم شد یک هلدینگ فولاد به وجود بیاورید که وظیفه اش تاسیس صنعت فولاد خوزستان باشد. این هلدینگ که از همه شما شکل می گیرد کمک کند تا صنعت فولاد را بتوانیم کامل به وجود بیاوریم. اگر بخش خصوصی هم باشد اشکالی ندارد، بخش دولتی و نیمه دولتی اشکالی ندارد ولی همه با هم دیگر صنعت فولاد را به وجود بیاوریم.
 
رضایی ادامه داد: وقتی صنعت شکل بگیرد قاعدتاً در قیمت گذاری و صادرات و تولید و واردات صاحب نظر می شوید و چون بخش مهمی از تولید ثروت در کشور را برعهده دارید اقتدار ایجاد خواهد شد.
 
معاون اقتصادی رئیس جمهور در پایان گفت: صنعت سازی قدرت تاثیرگذاری در اقتصاد را شکل می دهد ما باید از حالت جزیره های کوچک بیرون بیایم و صنعت سازی را به عنوان یکی از خط مشی ها و سیاست های خود مدنظر قرار دهیم.
 
گزارش خبرنگار ما حاکی است، این جلسه، شامگاه دوشنبه ۲ خردادماه ۱۴۰۱ در سالن کنفرانس مهمانسرای نور شرکت فولاد خوزستان برگزار شد.

۵ خرداد ۱۴۰۱ ۲۲:۴۵
تعداد بازدید : ۴۰۰
کد خبر : ۱,۶۶۳

نظرات بینندگان

تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید